Osmadvacetiletý barytonista Jakub Pustina se začal věnovat zpěvu ve dvaceti letech krátce poté, co navštívil operu. Stal se absolventem mistrovských pěveckých kurzů Petra Dvorského, Anny Barové, Christiana Mihailescu a dalších. Od začátku své pěvecké kariéry ho vede přední sólista Národního divadla, národní umělec a držitel ceny Grammy, Václav Zítek.

Pustina za svůj poměrně krátký kariérní život stihl vyhrát například Mezinárodní pěveckou soutěž Pražský pěvec, jejíž se stal absolutním vítězem (v roce 2004 i 2005), čestné uznání na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, což je nejprestižnější soutěž v Česku. Tím však výčet jeho úspěchů zdaleka nekončí.

„Na turné byl třeba s litevskou sopranistkou Jekaterinou Tretjakovou, slovenskou mezzosopranistkou Lindou Ballovou a s japonskou sopranistkou Renou Fujii,“ píše se v jeho profesním životopise. Kromě toho vystupuje na řadě festivalu i po boku světových operních hvězd včetně Petra Dvorského, Evy Urbanové a dalších.

A v čem je Jakub Pustina tak výborný? Kritici chválí jeho příjemnou barvu hlasu i rozsah, pestrý repertoár, kterým dokládá svou všestrannost. „Já ho mám ráda hlavně proto, že je svůj, nic ze sebe nedělá, a je to sympaťák s úžasným hlasem. Slyšela jsem ho několikrát ve Žďáře a letos i v Chotěboři a musím říct, že Jakub Pustina mě nemůže zklamat,“ chválí ho jeho fanynka Klára Kolouchová.