Stříbrné šperky a kovové plastiky autorů Tomáše Procházky a Davida Szalaye uvidí zájemci na první letošní výstavě v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Výstava začala včera, potrvá do 26. února. Další letošní výstavy jsou podle výstavního plánu zaměřeny především na otázky česko-německého soužití, sdělila Jana Bečková z Domu Gustava Mahlera.

Zlatník a klenotník Procházka se věnuje výhradně volné tvorbě šperků zejména ze stříbra a přírodních kamenů. Szalay představuje zástupce nejmladší generace českých uměleckých kovářů, kteří navazují na tradici ručně kované plastiky i objektů v architektuře. „Základní výrazovou podstatou jeho generace je syrová kovářská práce, která je později originálně a působivě doplňována různými materiály, jako je dřevo, sklo, kámen a keramika,“ uvedla Bečková.

Dvacáté výročí

Na jaře se v Domě Gustava Mahlera uskuteční výstava fotografií a dokumentů nazvaná Milíčův dům Přemysla Pittera v Praze jako příklad česko-německého soužití. V květnu a červnu bude následovat výstava věnovaná malíři, grafikovi a scénografovi Alfredu Rollerovi. Brněnský rodák studoval architekturu a malířství na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 1902 se stal prezidentem vídeňského spolku Secese.

Dvacátému výročí založení spolku Dům Gustava Mahlera bude věnována letní výstava Nikdy zcela neodešlí jihlavští Němci uspořádaná ve spolupráci s okresním archivem. Podzimní výstava se zaměří na hudební tradici Jihlavy 19. století.

Konec roku přinese výstavu Josef Hoffmann – Symfonie architektury a designu v černé a bílé. Bude se na ní podílet Moravská galerie v Brně. Potrvá zřejmě až do února příštího roku.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)