Unikátní dokumenty přibližují násilné vystěhování 24 jihlavských Židů do Žďáru nad Sázavou, kde přežívali v neutěšených podmínkách do května 1942.

Pak byli v transportech odvlečeni do koncentračních táborů, všichni zahynuli.

Expozice bude přístupná do konce června, řekl ČTK historik Ladislav Vilímek. Výstava byla otevřena při příležitosti dnešního Dne památky obětí holocaustu.

Zachyceny jsou i vzpomínky lidí

Návštěvníkům předkládá obrázky žďárských domů, kde byli Židé ubytováni od konce roku 1941.

Vystaveno je několik unikátních fotografií těch, kteří zahynuli v koncentračních táborech a ve věznicích. Zachyceny jsou také vzpomínky lidí, kteří byli při tom, když se Židé loučili se svými domovy. „Tyto záležitosti ještě nebyly nikde publikovány,“ podotkl Vilímek.

V posledních letech se v této době pořádají výstavy na židovském hřbitově pravidelně. „Jednou bych rád, ve spolupráci s někým, kdo je mladší než já, udělal nějakou publikaci na téma Židé v Jihlavě a holocaust,“ podotkl historik.

Podle Vilímka se zatím podařilo zdokumentovat více než 1 300 jihlavských obětí holocaustu - rodáků z Jihlavy, příslušných do Jihlavy a těch, kteří kvůli nacistům do Jihlavy uprchli ze Sudet, Rakouska a Německa. Většina z nich zahynula.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)