Prestižní výstava dvou autorů ruského původu žijících již od svých patnácti let v České republice bude k vidění od dnešního dne v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny (OGV). Jedná se o unikátní díla ze sbírek dvou laureátů prestižní Ceny Jindřicha Chaloupeckého pro rok 2010 Vasila Artamonova a Alexeje Klyuykova. Vernisáž výstavy začíná v sedmnáct hodin. Díla dvou tvůrců bude galerie hostit do 15. května.

Ruské umělce přiblížil ředitel OGV Aleš Seifert. „Dvojice se věnuje zejména konceptuálnímu obrábění kultury a její paměti, kterou používají jako rámec svých děl. Často se odvolávají na futurismus a suprematismus. Navíc odkazují na ožehavá témata politických otázek, zejména na vývoj demokracie a kapitalismu v postsovětském bloku,“ popsal Seifert základní prvky tvorby umělců.

První velká výstava

Ze sbírky jihlavské OGV se přitom mezi vystavovaná díla umístila téměř šedesátka exponátů. „Z těch si autoři některá vybrali a použili je do svých instalací. Zároveň zde na návštěvníky čekají například i unikátní kousky, které byly v minulosti k vidění ve známé pražské galerii Dox,“ řekl Seifert.

Ruští autoři za sebou mají velké množství privátních výstav. Jihlavská expozice je však první velkou výstavou v jejich umělecké kariéře. „Tohle je první taková výstava, která by nadané umělce měla posunout výš. Doteď ukazovali svou tvorbu v menších, povětšinou privátních galeriích,“ podotkl ředitel OGV.