Od příštího pátku budou 
v prostorách měšťanského domu na Masarykově náměstí, který je jedním z výstavních prostorů galerie, k vidění obrazy světoznámých tvůrců jako Gustava Klimta, Františka Kupky, Oskara Kokoschky či Augusta Rodina.

Výstava nazvaná Zamlčená moderna představí 150 děl středoevropského umění 
z rozsáhlé sbírky Patrika Šimona. Jde o tvorbu z let 1880 až 1930, sám sběratel kolekci označuje za reflexi tehdejší práce českých Němců, židovských autorů i později věhlasných vídeňských výtvarníků. „Je to absolutní špička. Takto významná výstava doposud 
v Jihlavě nebyla,“ zdůraznil ředitel Oblastní galerie Vysočiny Aleš Seifert.

Sběratelská hodnota děl, která Patrik Šimon na Vysočinu přivezl, je odhadována 
na více než sto milionů korun. „Mluvit v tomto případě 
o konkrétní ceně je diskutabilní, ale to číslo by asi mělo hodně nul,“ připustil sběratel.

Pro milovníky výtvarného umění nejen z Jihlavy bude ale neméně důležitá skutečnost, že zde budou půl roku k vidění unikátní práce světoznámých osobností. Zcela mimořádná je například raná Cesta ticha Františka Kupky z roku 1903, stejně jako kresba kostlivce, která je vlastně kvaziautoportrétem Gustava Klimta. „Úplně poprvé bude vystaven obraz Augusta Rodina, který jsme získali do sbírky teprve loni před Vánocemi,“ doplnil Šimon.

Sběratel ale nechce jednotlivé části výstavy řadit do různých kategorií z hlediska významu autorů. „Chceme naopak ukázat, že existuje pouze jedno umění, a to umění kvalitní,“ připomenul Šimon.

Do Jihlavy nepřiváží ono zmíněné kvalitní umění poprvé. „S Patrikem Šimonem jsme už spolupracovali na výstavách Jeden svět nestačí 
a Odlesk perly,“ poukázal na kontinuitu partnerství ředitel galerie Seifert.

Výstavu Zamlčená moderna, která bude v Jihlavě k vidění od 13. dubna do 7. října, doprovodí 15 odborných přednášek a 15 komentovaných prohlídek pro veřejnost.