„Už jen zbývá vše uklidit a nachystat pro návštěvníky, kteří mohou přijít v pondělí 4. prosince ve čtyři hodiny odpoledne do Schumpeterova domu. Tradiční výstava betlémů tam začne vernisáží,“ upřesnila Kateřina Sommerová z třešťského informačního centra.

Lidé si mohou dílo tamních řezbářů prohlédnout od začátku prosince až do Hromnic, na počátku února. Zvláštností letošního roku je nový zapůjčený betlém z Mnichova Hradiště ze soukromé sbírky. Figurky k němu v letech 1943 až 1953 zhotovil rodák z Třeště Josef Liška,“ poukázala Sommerová. Nebude chybět ani jeden z největších betlémů ve městě, který se každoročně díky letnímu Dřevořezání už šestnáct let rozrůstá o postavy od různých autorů. Celou výstavu organizátoři doplní o vánoční výzdobu.

Betlémy lze obdivovat nejen v Schumpeterově domě, ale také v domovech třešťských řezbářů v rámci Betlémské cesty. Přibližně dvacet domácností od Druhého svátku vánočního, 26. prosince, otevře své dveře návštěvníkům. Betlémy se v řadě těchto rodin předávají po desetiletí. „Letos přibyde jedna domácnost, která asi po pěti letech znovu obnovila tradici,“ uvedla Sommerová. Betlémská cesta se v minulém roce dostala na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Betlém z Třeště bude k vidění také na Jindřišské věži v Praze a to od 30. listopadu do začátku února.

Zájemci o tato umělecká díla mohou přijít na přednášku s názvem Jihočeské betlémy, která se uskuteční 13. prosince v šest hodin večer v Lannerově domě v Telči. O historii a současnosti jihočeských betlémů a také Krýzových jesličkách bude mluvit etnografka a kurátorka národopisných sbírek v Muzeu Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová.