Občanské sdružení Kamarádi balkánského ranče o posledním červnovém víkendu pořádají 12. bluegrass festival White Stork.

Na stylovém pódiu v centru městyse se v sobotu během soutěžního odpoledne představí šest kapel, přičemž hned dvě dodají přehlídce mezinárodní charakter. „V půl druhé zahájí přehlídku dámská skupina Od plotny skok z Litoměřic, která je držitelkou divácké ceny za rok 2012," připomenul Stanislav Řehoř, jeden z hlavních organizátorů festivalu White Stork.

Držitel divácké ceny za předešlý rok zahajuje nový ročník pravidelně. Stejně tak po čerstvém vyhlášení diváckého hlasování každoročně vystoupí zajímavý host, k němuž právem náleží přívlastek legenda. „Letos tuto roli bude mít kapela Blanket, opravdová legenda bluegrassu," prozradil Řehoř.

Mezitím se po celé odpoledne budou na scéně vyzdobené nezbytnými čápy, neboť white stork je bílý čáp a patří do znaku Luk nad Jihlavou, střídat ve čtyřicetiminutových intervalech další účinkující. Twisted Timber a Country Coctail přijedou z Prahy, Šidlo přicestuje ze Slovenska, New River Train uvádí česko-rakouský původ, Beyond Belief se prezentuje jako česká kapela.

Definitivní tečku obstará ale až promítání stylového filmu Banjo romantika, jehož autory jsou americký houslista a muzikolog Lee Bidgood a dokumentaristka a režisérka Shara K. Lange. Bluegrassové fandy i muzikanty určitě ovšem zaujme fakt, že ve filmu dostává nezanedbatelný prostor Marko Čermák, tuzemský protagonista žánru. Anebo Druhá Tráva.  „Film měl u nás premiéru teď na Banjo jamboree v Čáslavi, jedná se opravdu o povedený snímek," doplnil sobotní program Stanislav Řehoř.

Muzicírovat v Lukách nad Jihlavou se začne už v pátek večer, na který je ohlášena nejen kapela Druhej dech, ale také příslibem nevšedních zážitků vonící noční muzikantské jam sessiony.

A pestrý je i doprovodný program. „Na sobotní dopoledne od deseti hodin jsme připravili projížďku historických vojenských vozidel panenskými kouty Vysočiny, výstava vojenské historické techniky bude pak doprovázet i sobotní odpolední program," dodal Řehoř a slíbil také pečená selátka, kuřátka i stejky.

A už v týdnu vzkázal, že připravovanému 12. bluegrass festivalu White Stork neublížily ani deště, byť hladinu řeky Jihlavy v Lukách rovněž zvedly nad její běžnou výši. „Muselo by opravdu moc pršet, aby šla hladina ještě nahoru. Festival nám ale nezkazí ani lešení kolem opravovaného zdravotnického střediska, které se nachází v těsném sousedství prostranství, na němž se festival koná," poukázal na dílčí komplikaci Stanislav Řehoř.

Vstupné na přehlídku je i letos dobrovolné, pořadatelé věří, že bude znovu plno a že bude vládnout pohoda.