Vánoční leporelo z pera režisérky Kateřiny Duškové a dramaturgyně Horáckého divadla Barbory Jandové mělo premiéru před rokem. Cílem autorek bylo vytvořit hru, která umožní divákovi si odpočinout od předvánočního shonu.

„Cesta do Betléma, cesta za právě narozeným Ježíškem, je tu cestou za nadějí a světlem. A také cestou k sobě samým, kdy dary přestáváme očekávat, ale začínáme dávat. Kdy je naděje na zázrak. Naše vánoční leporelo si nepřeje nic víc, než seznámit děti alespoň s fragmenty překrásné hudby Jakuba Jana Ryby a začít vnímat spolu s dětmi Vánoce jako svátky vzájemné lásky, blízkosti a pospolitosti, spíše než svátku hojnosti a „napapanosti“,“ řekla již dříve režisérka Kateřina Dušková.

Do Cesty se zapojí i dětské publikum. „V této hříčce je pro mě nejcennější přímá komunikace s dětmi, jejich zapojení do hry, jejich vlastní „cesta do Betléma“, kterou absolvují společně s námi. Nakonec totiž ten Betlém společně postavíme,“ vysvětlila dramaturgie Horáckého divadla Barbora Jandová.

Diváky upoutá i precizně vytvořená scéna, za kterou stojí loutkař, řezbář a scénograf Michal Hejmovský. Cesta k Betlému bude na Malé scéně Horáckého divadla k vidění ve čtvrtek 21. a pátek 22. prosince. Kdo adventní hříčku nestihne tento týden, má šanci ještě ve středu 27. prosince, kdy ji herci odehrají letos naposledy.