V termínu od čtvrtka 12. do soboty 14. března se v jihlavském DIODu uskuteční 14. ročník regionální postupové přehlídky studentského divadla JID 20-15, která se od roku 2012 na této scéně zdárně zabydlela.

Mladí herci i návštěvníci tradičního festivalu budou všude číst jasnou i tak trochu provokativní výzvu. Mottem letošního ročníku přehlídky je totiž „Pojďme (si) hrát!"

Letos se na přehlídce, jejíž organizace se na prahu současné dekády souběžně s přesunem do DIODu ujalo občanské sdružení Slunce, představí devět souborů. „O postup na národní přehlídky Šrámkův Písek a Mladá scéna v Ústí nad Orlicí se pokusí Negatyv (Telč), DS Hobit (Jihlava), Divadlo Jesličky Josefa Tejkla (Hradec Králové), ŠKEBLE Lanškroun a GT Hlinsko, mezi nováčky letošního festivalu patří GDYŽUŽ TAGUŽ (Pelhřimov), Ušní mázek (Nové Město na Moravě) a dva soubory ze ZUŠ Jihlava Šubrd a Krmeni," vyjmenovala hlavní aktéry přehlídky Alena Mikulíková, jedna z duší pořadatelského týmu.

Festival začne ve čtvrtek 12. března v 10 hodin. První soutěžení představení Blaho: vzorek souboru Krmeni přijde na řadu v 10.15 hodin.

S výčtu je patrné, že šest souborů přijede z různých koutů Vysočiny. Další zamíří o druhém březnovém čtvrtku do Jihlavy odjinud, tentokrát vesměs z východních Čech.

A přestože půjde o soutěžení, z něhož vzejdou na jedné straně vítězové, a na straně druhé poražení, bude do značné míry přehlídka i setkáním starých známých. „Stálicí mezi vystupujícími soubory jsou například Negatyv z Telče pod vedením Ondřeje Horníka nebo DS Hobit Gymnázia Jihlava pod vedením pedagoga Zdeňka Krásenského. Velké úspěchy sklízel soubor jihlavské ZUŠ DS Saši Liškové pod dohledem Martina Koláře nebo GT Hlinsko v režii Lady Leszkowové," připomněla Mikulíková.

Jisté je, že na scénu v multifunkčním prostoru DIODu se dostanou soubory různého charakteru a zaměření. Porota, návštěvníci a konec konců i mladí účinkující se mohou těšit na konfrontaci divadla autorského, experimentálního či adaptačního.

Přehlídku JID 20-15 obohatí doprovodný program. „Ve čtvrtek 12. března při slavnostním zahájení vystoupí brněnský Buranteatr s šansonovým muzikálem Domeček, typicky českou existencionální hrou, díky níž se budou diváci nejen bavit, ale i rozjímat nad otázkami života," poukázala na lákadlo, které bude hostit rovněž DIOD, Mikulíková.

V Městské knihovně Jihlava bude možné už od teď až do 23. března zhlédnout výstavu fotografií z předešlého ročníku. Ta tak může nerozhodnutým zvědavcům posloužit třeba jako pozvánka na letošní JID 20-15. Vyhlášena je taktéž literární soutěž na téma motta přehlídky, jejíž propozice jsou k dispozici současně s dalšími informacemi na webové stránce jid.slunceweb.cz, kde může každý nalézt vše o festivalu.

Vedle zúčastněných studentských souborů budou souběžně o zajímavou poctu soutěžit i organizátoři přehlídky. „Loňský JID 20-14 byl nominován na ocenění Kraje Vysočina Zlatá jeřabina kulturní počin roku," doplnila Mikulíková. Veřejné hlasování bude probíhat od 1. do 31. března 2015 online na stránkách Kraje Vysočina a prostřednictvím Novin Kraje Vysočina.

Postupová přehlídka JID 20-15 je akce s regionálním přesahem a zaměřením na studentské amatérské divadlo, na jejímž finančním zajištění se pravidelně podílejí statutární město Jihlava, Kraj Vysočina a Ministerstvo kultury.