Othello, jedna z nejproslulejších her Williama Shakespeara, je na programu jihlavského Horáckého divadla tento pátek. V překladu Martina Hilského ji přiveze Divadlo pod Palmovkou.

V titulní roli maurského vojevůdce a žárlivce Othella se představí Ondřej Veselý, divákům známý spíše z televizního seriálu Vyprávěj, kde hrál postavu Jaroslava France. Zrádce Jaga pak impozantně ztvárňuje Jan Teplý.

Inscenace režiséra Michala Langa se odehrává v prostředí současnosti. Diváka přenese na vojenskou základnu na Kypru, kde se řeší válčení s Turky. Všude jsou vojáci v maskáčích s pistolemi za opaskem, popřípadě senátoři v kravatách s mobilním telefonem v ruce.

Hra ukazuje člověka tmavé pleti, jiného původu a rasy, pro kterého se věci běžné, jako například oženit se bez souhlasu otce jeho manželky, stávají nepřekonatelným problémem. Othello je titulován jako Maur či negr a úplné zařazení se mezi vyšší benátskou třídu pro něj není vzdor jeho zásluhám možné.

Aktuálnost her sleduje Horácké divadlo i při samotném výběru. „Naše abonentní skupina X je svým zaměřením průřez toho nejlepšího z českých divadel, přičemž při výběru reflektujeme leitmotiv sezony, kterým se řídí dramaturgie vlastních inscenací. Tím je v letošním roce „Tady a teď", v kontextu současného trochu nemocného a rozbitého světa, v němž žijeme. A hovoříme-li o průřezu, jde samozřejmě také o průřez žánrový," komentovala Miroslava Kvíčalová z Horáckého divadla.

Kouzlo Shakespearových her tkví v tom, že stále přesahují rámec doby, ve které vznikly. A jelikož i herecké výkony jsou to, co zaujme diváka, pak tři hodiny představení uplynou lehce a navíc na samotný závěr si stojí za to počkat.

„V lednu se diváci naší skupiny X mohou těšit na divadelní hit, komedii Jistě, pane premiére! v podání Divadla Bez zábradlí," uzavřela Kvíčalová.

Lucie Žáčková