Neobvyklou směsici taneční, divadelní a ciskusové podívané si mohou v pondělí a úterý dopřát návštěvníci jihlavského Divadla otevřených dveří (Diod), ale i ti, kdo se budou pohybovat v centru krajského města. Právě sem totiž přijíždí taneční divadlo Nanohach.

V pondělí odpoledne ve tři hodiny začne celý program ve veřejném prostoru a sice outdoorovou cykloperformancí Nanohach na kole! před divadlem Diod. „Uvidíte outdoorovou cykloperformanci, co nezná slitování. Choreografii má na svědomí Marta Trpišovská a Michael Vodenka. Akce se nekoná přímo v divadle DIOD, ale před ním a následně na Masarykově náměstí a rohu Benešovy ulice a koná se za každého počasí," uvedla Karolína Koubová z Diodu.

Na kole!" je taneční a pohybové představení o jedenácti jezdcích na rotopedech. Úderná performance, která komentuje sportovní a kulturní akce, vyznavače domácího sportu a energicky vtahuje diváka do světa malých osobních výher, skupinového šílenství a teamového hráčství. V rolích rotojezdců se představí čeští tanečníci ve stylových teplákových soupravách, s čelenkami na hlavách plni sil a sportovního nadšení.

Večer bude program od dvaceti hodin navazovat opět přímo vevnitř v divadle Diod mimopražskou premiérou vystoupení Flashed by, které ovšem vznikalo mimo jiné v Diodu.

V úterý potom pokračuje od sedmi hodin večer program tanečním představením Suna no onna neboli Písečná žena. Jde o příběh tří žen ztracených kdesi v písčité krajině v jámě bez dna, v propasti bez žebříků. Smířené s osudem a přizpůsobené k životu v nepříznivém prostředí, kde ostatní žít nemohou. Všudypřítomné světlo ze strážní věže jim nedovoluje spát ani snít. Vstupenku lze zakoupit za 80 korun.

O půl deváté následuje poslední ze série vystoupení, a to Orbis pictus. Námět a choreografii vytvořili Lenka Bartůňková a Michal Záhora. Jde o introspektivní taneční pouť, inspirovánou Červenou knihou a slovy Carla Gustava Junga: „Má řeč je nedokonalá. Mluvím v obrazech ne proto, abych se blýskal slovy, ale z neschopnosti nalézt slova. Jinak než v obrazech nejsem schopen slova hlubiny vyslovit."

„Orbis pictus se jistě jako další zařadí do výčtu divácky úspěšného a kritiky ceněného repertoáru tohoto souboru," uvedla na adresu představení Zuzana Smugalová z tanečních aktualit.cz. Vstup je, stejně jako na představení Flashed by, za 160 korun.

Divadlo založili v roce 2004 umělci, kteří se již několik let pohybují v profesionální tanečně-divadelní oblasti. Od počátku sdružení podporuje a realizuje taneční umělecké aktivity a vytváří podmínky pro mezinárodní výměnu umělců se zaměřením na projekty, které umožňují spolupráci českých tanečníků se zahraničními subjekty.

Všechny realizované projekty na sebe upoutaly pozornost kritické i divácké divadelní obce v Čechách a zahraničí. Vedle mnoha nominací byly projekty skupiny oceněny Best Contemporary Dance Performance Award 2011, Cena za nejlepší light design 2010, Cena Sazky za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006.

Členové souboru vstupují velmi často do veřejného prostoru podíleli se například na Muzejních nocích, setkat především v pražských exteriérech, galeriích, nádražních budovách a továrních halách.

Projekt Nanohach vystoupí během října a listopadu na třech místech kromě Ostravy a Prahy to bude právě Jihlava. Od 14. listopadu do 15. prosince probíhá v Jihlavě doprovodná výstava fotografií s názvem Nanohach ven! v kavárně Salloto.

LUCIE ŽÁČKOVÁ