Letos se tato akce ponese v opravdu slavnostním duchu, v Cerekvi si připomenou 105. výročí narození tamního významného rodáka, hudebního skladatele Karla Pádivého.

Do Dolní Cerekve se chystá také textař Jaroslav Hájek z Kaliště. „Sice jsem po úraze zdravotně indisponován, ale víkend budu mít opravdu nabitý. V sobotu pojedu na festival do Chýnova u Tábora a v neděli mě čeká Cerekev. To si nemohu nechat ujít. V Cerekvi představím své CD Život je divadlo s dvaceti novinkami. Na každou akci spojenou s dechovkami se velmi těším," poodhalil své plány Hájek.

Letošní setkání příznivců dechových hudeb se opět bude točit okolo významných rodáků z Dolní Cerekve, hudebních skladatelů Karla Pádivého a Bohuslava Smišovského.

Připomínka výročí

„Hned dopoledne si u rodného domu Karla Pádivého, kde dnes sídlí malé regionální muzeum, připomeneme 105. výročí Pádivého narozenin. V rámci této vzpomínky zahraje i kapela Vlčovanka. U rodného domu Karla Pádivého se sejdeme v 10.30 hodin," řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.

Účastníci nedělní slávy s láskou zavzpomínají také na druhého slavného rodáka, Blahoslava Smiškovského, který zemřel před dvěma lety. „Z Uherského Ostrohu, kde Smišovský působil, přijede delegace se starostkou Hanou Příleskou, dostaví se také manželka Věra Smišovská s dalšími členy rodiny. Chybět nebudou také Smišovského dvorní kapely Mistříňanka a Novovešťanka. Právě Mistříňanka patří mezi nejlepší dechové kapely u nás," přiblížil nedělní akci Jirsa.

Na festival dechovek se do Dolní Cerekve každý rok vypraví asi pět set lidí, převážně seniorů. Někteří z nich přijíždí opravdu zdaleka. „Pravidelným návštěvníkem bývá třeba švýcarský penzista, kterému tady nikdo neřekne jinak než Robi. Přijdou samozřejmě i místní a lidé z okolí," zmínil starosta s tím, že mezi návštěvníky se dají najít všechny věkové kategorie.

O účast na setkání dechovek v Dolní Cerekvi je velký zájem i mezi samotnými účinkujícími. Pořadatelé mají tolik nabídek, že některé dokonce musí odmítat. „Musíme si vybírat, které kapely do programu zařadíme. Dáváme však prostor i mladým hudebníkům z regionu, proto tu vystoupí i kapela Tutti při ZUŠ Jihlava," doplnil Jirsa.

Dechovky začnou v neděli ve 13 hodin na prostranství u kulturního domu. Jako první nastoupí ve třináct hodin Tutti, poté přijde na řadu Novovešťanka, Vlčovanka a Mistříňanka. Krátké přestávky mezi vystoupením jednotlivých kapel zpestří taneční vystoupení skupiny Bailarinas. Celým dnem bude provázet oblíbený moderátor Karel Hegner.

Festival dechovek v Dolní Cerekvi vznikl v 80. letech. Místní tím chtěli připomenout a zviditelnit známé osobnosti Karla Pádivého a Bohuslava Smišovského.

ZUZANA MUSILOVÁ