To bude podívaná. Hudebníci a tanečníci z Ghany, Gambie, Konga a Senegalu vystoupí na festivalu Doteky Afriky, který bude v polovině září hostit jihlavská zoologická zahrada.

Během dvou festivalových dnů se rovněž uskuteční work-shopy a přednášky cestovatelů. „Chybět nebude ani africký trh s tradičními výrobky a potravinami," sdělila mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Festival Doteky Afriky putuje po Vysočině, letos se uskuteční potřetí. Naposledy se tato akce konala v Novém Městě na Moravě. „Tentokrát tedy hostíme Doteky Afriky v Jihlavě, kde se budou konat souběžně s tradiční Malou africkou konferencí," uvedla Kosová.

Festival organizuje režisér a fotograf Jan Svatoš, africkou konferenci pak jihlavská zoo.

Přijede i textař Michal Horáček

Hlavním hostem festivalu bude hudebník Yaw Dela Botri, který přiletí z Ghany. Konference se zúčastní hudebník a  textař Michal Horáček, který bude mluvit o zkušenostech z pobytu u keňského kmene Samburů.

O svém dramatickém výstupu na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky, bude vyprávět nevidomý český horolezec Jan Říha. Diváci budou moci zhlédnout i dokumentární film Jana Svatoše Afropolis, pojednávající o tom, jak se Afričanům žije v Česku. Program festivalu zpestří taneční projekt Vitora Mendése Afrofitnes.

Originální africké umění se chystají prezentovat hudební mistři z Gambie, Konga a Senegalu. „Krotit nakažlivé africké rytmy budou moci návštěvníci prostřednictvím řady workshopů pro děti a dospělé," doplnila mluvčí Kateřina Kosová.

Africe bude v zoo patřit víkend od 14. do 15. září.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)