Celý program začal úderem šesté hodiny večerní. Dramatická ondatra ZUŠ Jihlava zahrála představení z lesního prostředí. Děti převlečení za stromy a zvířata, kteří dali lekci dřevorubci, se postaraly o hodnotný předprogram toho hlavního, totiž celorepublikové již tradiční akce Česko zpívá koledy.

Pak začal dramaturg Petr Píša jako ponocný obcházet Vánoční městečko a za troubení na roh zvát všechny k pódiu. Tam se mezitím seřadily děti a hráči na žesťové nástroje. „Rada žesťařům je, že váš dech by neměl obsahovat tolik vody, tak doufám, že jste si… Ale já nevím, jestli je vám osmnáct, tak nic,“ odlehčil situaci Petr Píša a pak už se začalo zpívat.Zazněly přitom nejen koledy, ale i další písně vhodné pro vánoční dobu.

K dětem se při koledách připojili i někteří dospělí pod pódiem, jiní si malé zpěváky natáčeli na mobil, někteří měli zpěv jen jako podkres k rozhovoru. „A jak často chodíš na hokej,“ vyzvídal mladík v čepici jihlavské Dukly na kluzišti od chlapce, který se u něj zastavil. „Teď moc ne, ale loni jsem chodil skoro pořád,“ byla upřímná odpověď. Úplně nejmenší děti se pak pod pódiem proháněly a bylo jim jedno že mrzne i to, že by jejich vrstevníci zrovna zasluhovaly více pozornosti.

Online reportáž

Děti se po poslední koledě dočkaly zaslouženého potelsku a na pódiu je vystřídaly tanečnice z jihlavské „zušky“, které měli představení s názvem světlo. I přes teploty pod bodem mrazu sundaly bundy a představily se v černých tanečních soupravách.

V rámci svého vystoupení pak seskočily z pódia a s několikametrový šátkem začaly omotávat skupinky lidí na náměstí. „Ještě jednou,“ dožadoval se mladý muž, kterému se omotání zřejmě zalíbilo. Jiní lidé byli očividně překvapeni, ale soudě dle úsměvů spíše příjemně.

„Nechte se obejmout světlem a přineste si ho domů,“ hlásal z pódia Petr Píša. Pak ale přestala hrát hudba, dívky se ztratily v zákulisí a skupinky lid se začaly pomalu rozcházet. Někdo přešel k tepelným zářičům, jiný ke stánkům s nejrůznějším občerstvením a nebo třeba na kluziště.

Někteří šli i domů, vždy však s příjemným svátečním pocitem. Zpívání koled zkrátka k adventní době neodmyslitelně patří.