Febiofest byl založen před 22 lety nezávislou filmovou a televizní společností Febio. Začínal jako akce pořádaná téměř bez peněz, ale s nadšením pro přátele a filmové fanoušky. Během let se proměnil ve velký filmový festival, který si ale stále zachovává svůj původní profil a cíl všechno pro diváka. A navíc se postupem času rozšířil i do dalších regionů. „A tak mohou už od 30. března diváci po celé republice zhlédnout vybrané filmy ve čtrnácti českých městech," uvedla tisková mluvčí festivalu Martina Chvojka Reková. Mezi nimi je i Jihlava, kde je Febiofest situovaný do multiplexu CineStar v nákupním centru City Park.

Febiofest tradičně v regionech nabídne spíše komerční filmy. V Jihlavě to letos budou hned dva snímky americké produkce, jeden argentinský a jeden italský. Ten ve středu 15. dubna od půl šesté večer zahájí celé dvoudenní promítání.

Nese název Mé jméno je láska a v hlavní roli se po boku italských herců představí známá hollywoodská herečka Tilda Swinton coby ruská emigrantka Emma Recchi, která je manželkou bohatého dědice textilního impéria a žije obklopena luxusem. Téměř však zapomněla, jaké to je někoho milovat nebo po někom toužit. Až do chvíle, než potkává na rodinné večeři mladého kuchaře Antonia.

Pošetilost života

Skvěle obsazený melancholický milostný příběh režiséra Luky Guadagnina se odehrává na přelomu století. Vznikal téměř 11 let a na jeho produkci se podílela i sama Tilda Swinton.

Od 20 hodin bude na programu argentinský snímek Dva výstřely. Jednoho dne přijde teenager Mariano po protančené noci v klubu domů. Vyřídí své domácí povinnosti a poté v kůlně nalezne starý revolver.

Nenapadne ho nic jiného než si ho odnést do svého pokoje, kde se s ním dvakrát střelí. Přežije a po blíže neurčené době se vrací do rutiny běžného života. Dva výstřely je tragikomedie o absurdnosti a pošetilosti každodenních problémů.

Čtvrtek pak nabídne film nominovaný na Oscary a Zlaté glóby Pořád jsem to já. Za proměněnými nominacemi stojí představitelka titulní role Julianne Moore. Ta v roli světově uznávané lingvistky Alice změní radikálně svůj život poté, co je u ní nečekaně diagnostikována Alzheimerova choroba. I přes podporu manžela a tří již dospělých dětí se tak díky rychle se zhoršujícím příznakům nemoci začíná bortit jak její dosavadní životní styl, tak akademická kariéra. Jakkoliv však s postupující ztrátou paměti bojuje sebevíc, konečnému devastujícímu rozpadu osobnosti zabránit nelze.

Febiofest pak uzavře druhý americký snímek Čarovný les, ve kterém pro změnu vyniká další hollywoodská hvězda, Meryl Streep. Jde o muzikálové zpracování pohádek. Propojuje známé příběhy Popelky, Červené Karkulky, Jacka a fazolového stonku a Lociky do jednoho vyprávění.

Čarovný les je adaptací úspěšného broadwayského muzikálu, v jehož filmové verzi byla Meryl Streep obsazena do role čarodějnice a do role vlka Johnny Depp. Nenechte se však zmást, snímek rozhodně není vhodný pro malé děti.

Lístky na Regionální ozvěny Febiofestu jsou k dostání na pokladnách multikina CineStar a dají se samozřejmě zarezervovat či koupit i přes webové stránky. Cena vstupenky bude 89 korun.

Navíc festival i pomáhá. „Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos se jedná o Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, tomu festival věnuje 21 440 korun," uzavřela Reková.

LUCIE ŽÁČKOVÁ