„Příběhem letošního festivalu bude téma ekologie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí,“ doplnil Hovorka. Festival bude mít dokonce svého ekologického ombudsmana. Na něj se mohou obracet všichni, kteří budou chtít pomoci organizátorům učinit festival vstřícnější k životnímu prostředí.

Organizátoři už přitom sami některé kroky podnikli. Místo bílého papíru používají ekologický a svým hostům doporučují, aby na Vysočinu cestovali tak, aby vznikalo méně emisí. Například přímými lety bez přestupů a přímo do Jihlavy pak veřejnou dopravou.

„Nevěříme v apokalyptické scénáře. Je však důležité, aby každý proměňoval své chování dílčími kroky,“ popsal tento přístup Marek Hovorka. Podle něj nelze věci změnit zlomově ze dne na den tak, pokud mají fungovat. Půjde o dlouhodobější proces.

Ekologickým tématům se festival věnoval už v minulosti. Letošní ročník toto téma ještě více posílí. Zdůraznil to i tvůrce plakátu výtvarník Juraj Horváth. V tradiční básni doprovázející plakát píše „o planetě rozžhavené doruda.“ Klimatickým změnám se bude věnovat i letošní festivalové Inspirační fórum. Jeho dalším tématem pak bude vliv Čína na současný svět.

Festival se koná v osmi kinosálech od čtvrtka 24. října do úterý 29. října. Termín se kryje s podzimními školními prázdninami a to by podle organizátorů mohlo podpořit zájem o dětské akreditace. Loni festivalového programu pro děti účastnilo na pět zájemců z řad školáků a studentů. Letos s ohledem na ekologické téma by to mohlo být ještě více

V loňském roce do Jihlavy na festival dokumentů přijelo na 1 200 hostů z řad filmových odborníků a letos organizátoři počítají s podobným zájmem.