Skoro tři stovky snímků, desítka filmařských osobností, Barmský den v Jihlavě i bohatý doprovodný program plný divadel, koncertů a autorských čtení. Takový bude osmnáctý Mezinárodní festival dokumentárních filmů, který ve čtvrtek odstartuje v Jihlavě. Velmi bohatý bude také doprovodný program festivalu. Město ožije řadou autorských čtení, koncertů, divadelních představení či výstav.

Na autorská čtení dorazí v pátek i trio autorů z pražského nakladatelství Fra Petr Borkovec, Jonáš Hájek a Lukáš Horák. Číst a diskutovat o svých pamětech „Rozpomínky. Co na sebe vím" přijede v sobotu také dramatik, prozaik, básník a politik Milan Uhde.

Na neděli přijal pozvání básník a literární historik Petr Hruška. Spolu s ním vystoupí Yvetta Ellerová, která mimo jiné zhudebňuje jeho poezii. Číst se bude v Respekt Café v budově Horáckého divadla vždy od 19 hodin. Respekt Café hostí také přehlídku tuzemských a zahraničních audiodokumentů.

Divadlo je již tradiční součástí festivalu, stejně jako účast souboru Vosto5. Ten letos přijede jednak se Stand´artním kabaretem, ale přiveze také výjimečné představení Dechovka Divadla Vosto5, To bude k vidění přímo v místě, jehož historií a poválečnými událostmi byl příběh inspirován.

Námět inscenace vychází z poválečné vraždy skupiny místních Němců v Dobroníně na Jihlavsku. „Žánrově se jedná o dokumentární divadlo a vzhledem k uvedení v nedivadelním prostoru se jedná více o zážitek, jehož jsou diváci přímou součástí, než o tradiční divadelní představení," vysvětlil producent Petr Prokop. V pátek a sobotu bude Vosto5 vystupovat od 20 hodin v kulturním domě v Dobroníně, autobus pro diváky bude vyjíždět z trolejbusové zastávky u jihlavského Domu kultury.

V Divadelním stanu bude k vidění i soutěž v autorském přednesu poezie Slam Poetry.

Festivalové koncerty se budou tradičně odehrávat v Soul Music Clubu a Divadelním stanu. Ze série koncertů neotřelých kapel a jmen namátkou jmenujme Mydy Rabycad, Kalle, Manon Meurt, Jiřího Stivína či Moniku Načevu.

LUCIE ŽÁČKOVÁ