Téma ekologie se bude prolínat celým letošním ročníkem. Ten je třiadvacátý a v souladu s tím bude vysázeno třiadvacet ovocných stromů u řeky Jihlávky v Březinových sadech. Místo bylo zvoleno ve spolupráci s radnicí a už nyní je zřejmé, že příští rok bude vysazeno o jeden strom více. „I drobné aktivity jsou důležité, mění postupně myšlení veřejnosti,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Katarína Holubcová.

Zájem o environmentální témata se projeví i na filmových plátnech. „Chceme uvádět filmy, které proměňují naše myšlení a chceme těmto filmům pomoct k divákům,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka a pokračoval: „Nelze o klimatické krizi jen mluvit, případně promítat filmy, které se jí zabývají. Jde o konkrétní činy, které můžeme udělat úplně všichni.“

Ambice festivalu jsou přitom poměrně vysoké. „Náš cíl je snížit environmentální zátěž festivalu. Už nyní aktivně komunikujeme s hosty, aby využili vlakovou a autobusovou dopravu místo letecké, autobusy MHD budou převážet více hostů, odbouráme jednorázový plast a budou vegetariánské rauty,“ vyjmenovala Holubcová.

I letos se nejen Jihlavané mohou těšit na Živé kino, které se bude konat ve dnech od 23. do 31. srpna v krajském městě Vysočiny. Pět dokumentárních filmů bude k vidění na neobvyklých místech jako je boční vchod do zoo, park za kinem Dukla, sídliště Březinky nebo na náměstí. Jednotlivé snímky začínají vždy v půl deváté večer a po jejich konci bude možné diskutovat s tvůrci. Veřejnost se může díky Živému kinu naladit na blížící se festival.

Festival bude dokonce mít i ekologického ombudsmana, který bude již brzy představen veřejnosti. Je však nasnadě, že se jedná o běh na dlouhou trať. „Není možné všechna opatření stihnout během letošního roku. Je to pro nás výzva, závazek a velká ambice, kterou máme na několik roků dopředu,“ prozradila výkonná ředitelka.

Představení trolejbusu se zúčastnila i Iva Honsová z Centra dokumentárního filmu. Hovořila o festivalu Jihlava dětem pro děti do čtrnácti let, který se po loňské premiéře představí i letos. Vedle mnoha jiných aktivit se chystají i netradiční hudební workshopy, kdy do Jihlavy zavítá hráč na ovoce. „Novinkou bude propojení dětské zóny s dospělou, hosté inspiračního fóra nejprve zavítají mezi děti a naopak děti se budou účastnit těchto diskuzí osobností s veřejností,“ řekla Honsová.