Na zahajovacím koncertu 15. května vystoupí s Pražskými symfoniky Gabriela Beňačková v Sym-fonii číslo 4 Gustava Mahlera. Orchestr bude řídit izraelský dirigent Israel Yinon. Minulý týden to sdělil ředitel festivalu Jiří Štilec.

„Na koncertu zazní také předehra k opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, kterou Mahler uváděl v Metropolitní opeře v New Yorku," uvedl Štilec. Festival se tak podle něj přihlásí k jubilejnímu Roku české hudby. Následující orchestrální koncert bude prezentovat díla dalších českých autorů. Posluchači uslyší Sinfoniettu Leoše Janáčka, Šárku Zdeňka Fibicha a Koncert pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka. Jako sólista se s Janáčkovou fil-harmonií Ostrava představí Jiří Bárta.

Významným zahraničním hostem festivalu bude Wiener KammerOrchester z Vídně s dirigentem Jurkem Dybalem, členem proslulé Vídeňské filharmonie. Členové vídeňského orchestru zasadí symbolickou mahlerovskou růži do rozária v Kalištích u Humpolce. Tvorbu Mahlerova přítele a propagátora jeho tvorby Josefa Bohuslava Foerstera přednese jihlavský sbor Campanula pod vedením Pavla Jiráka. Zazní Foersterovo dílo Stabat mater.

Švýcarský badatel a muzikolog Walter Labhart je autorem projektu, v němž se představí vítězové Karlovarské pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Součástí festivalu bude i hudebně literární pořad o Mileně Jesenské, mezinárodní přehlídka dechových hudeb mládeže, výstavy o Emmě Destinnové a o slavných dirigentech Mahlerových děl.

Gustav Mahler (1860-1911) se narodil v Kalištích u Humpolce a do 15 let žil s rodiči v Jihlavě. Později studoval ve Vídni, působil v operních divadlech v Lipsku, Budapešti a Hamburku, krátce dirigoval i v Olomouci a v Německém divadle v Praze. Vrcholem jeho třicetileté dirigentské dráhy se staly roky 1897 až 1907, kdy byl dirigentem a pak i ředitelem Dvorní opery ve Vídni. Od roku 1908 působil jako dirigent Metropolitní opery v New Yorku.