Festival Vánoční prázdniny v Telči v pátek 27. prosince tradičně zahájí skupina Nezmaři. V následujících dnech lidé v zámecké konírně uslyší skupiny Žalman a spol., Jarret a Katku Garciu s Janem Hru-bým.

„Jako každoročně budou součástí festivalu, který se letos koná podle pořadatelů pravděpodobně podvacáté, také výlety po okolí Telče," řekl organizátor přehlídky Milan Kolář.

Dramaturgie zimního festivalu je podle organizáto- rů velmi jednoduchá a léty osvědčená. „Je to hlavně milé a přátelské setkávání muzikantů, pořadatelů a návštěvníků. Je to tradiční věc stejně jako Ježíšek, stromeček a vánoční kapr," řekl Kolář.

Přivážejí i hosty

Každý z koncertů zhlédnou průměrně dvě stovky lidí. Zájem o možnost zahrát si po Vánocích v Telči má podle Koláře mnoho dalších skupin, ale nemají mnoho prostoru.

„Kapely Nezmaři, Žalman a spol. a Jarret by se musely rozpustit nebo zaniknout, aby v Telči nehrály," řekl s nadsázkou Kolář. Koncerty však podle něj nejsou jednotvárné, kapely si pravidelně přivážejí hosty.

Hudební Vánoční prázdniny navazují na známý letní vícežánrový festival Prázdniny v Telči, který se na zámeckém nádvoří koná od roku 1982.

Po letech, kdy se koncerty Vánočních prázdnin odehrávaly v Justičním sále zámku, se letos už podruhé uskuteční ve zrekonstruované zámecké konírně. Program festivalu a další zajímavosti najdou zájemci na webových stránkách.

Po řadu let je pro obyvatele Telče neodmyslitelnou součástí posledního dne v roce tradiční hokejové utkání mezi mužstvy organizátorů festivalu Prázdniny v Telči a herců divadla Sklep. Týmy Urlaup Bruins a Sklepovští sršáni se proti sobě postaví na Silvestra od 14 hodin na zimním stadionu.

„Přesné statistiky si nevedeme, ale ve vítězných zápasech se v posledních letech obě mužstva pravidelně střídají, aniž by si soupeři cokoli darovali," dodal Milan Kolář.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)