Loni se mu podařilo získat dotace ve výši 5,77 milionu korun a letos zatím jen 1,96 milionů korun. Pořadatelé tak o pomoc požádali Kraj Vysočina a také jihlavský magistrát.

Vedení kraje v úterý navrhlo poskytnout festivalu milionovou dotaci. „Chci říci, že je to zcela mimořádná a mezinárodní festival zachraňující dotace, kterou samozřejmě musí schválit zastupitelstvo," vysvětlil po jednání rady kraje hejtman Jiří Běhounek. Krajští zastupitelé se sejdou příští týden.

Podle hejtmana festival zviditelňuje kraj, Jihlavu a Českou republiku. Proto by měl být podpořen. Kraj již přispěl na letošní ročník půl milionem. Celkem by tak jeho dotace dosáhla půl druhého milionu. O milion byla požádána i Jihlava, kde příští týden také jedná zastupitelstvo.

„Ano, situace je letos vážná", říká ředitel festivalu Marek Hovorka. S výrazně nižší dotací musí festival počítat od Fondu kinematografie. Dlouhodobě se snižují příspěvky z Ministerstva kultury. Méně dávají rovněž soukromí sponzoři. Podle organizátorů nehrozí, že by se dokumenty v Jihlavě letos nepromítaly. „V případě, že by se nepodařilo peníze sehnat, festival by ovšem nebyl v té podobě, jak ho známe. Musel by se například zkrátit," uvedl Hovorka.