VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmař Jaroslav Šetek: Měsíc v objektu bez oken byla pro herce zkouška ohněm

Jihlava – Představte si, že se s partou lidí na celý měsíc zavřete do bývalé raketové základny, kde žijete v prostorách bez oken a kde se přenesete do ponurého světa po pádu civilizace, plného nestvůr a démonů. Tak přesně to je jeden z nezapomenutelných zážitků, který má za sebou filmař Jaroslav Šetek. S kamarády už několik let natáčí postapokalyptický film Drsný spasitel, na kterém spolupracoval i známý televizní moderátor Mikoláš Tuček. Jakou důležitou roli v příběhu sehrál, co je to festival Junktown a s jakými úskalími se potýkají amatérští filmaři, to všechno prozradí rozhovor s Jaroslavem Šetkem.

14.10.2018
SDÍLEJ:

Natáčení filmu Drsný spasitel.Foto: archiv Jaroslava Šetka

Právě natáčíte postapokalyptický film Drsný spasitel. To je hodně specifický žánr, že? Zřejmě zaujme úzký okruh lidí.

Máte pravdu, je to velmi specifický žánr. V Čechách vím pouze o pár podobných počinech, přitom to nebyl žádný záměr. Jedná se o knižní adaptaci podle románu českého spisovatele Miroslava Žambocha, který nám také k filmu napsal scénář. Knížku jsem četl ještě v době, kdy jsem se svým bratrancem - kameramanem Jaroslav Kottinkem - studoval filmovou školu ve Zlíně.

Je to vaše větší první filmové dílo. Ale zase filmařina je obor, kterému se věnujete i profesionálně. Kde vznikl nápad na to, natočit Drsného spasitele?

Nápad vznikl hned po prvním přečtení knížky. Když jsem to pak konzultoval s kolegy z práce, rozhodli jsme se společně pro tento odvážný počin. Pro něj jsme pak dokázali nadchnout další spoustu fanoušků knížky a tohoto žánru vůbec.

Můžete prosím popsat, o čem Drsný spasitel vypráví?

Film se odehrává v době po pádu civilizace v českém prostředí. Pád byl způsoben druhým ukřižováním Krista. Je to příběh mutanta, který je sešívaný z mnoha různých lidí. Živí se jako obchodník a žoldák. Nepamatuje si svoji minulost a snaží se dopátrat, kdo vlastně je. Film je rozdělen do několika kapitol, takže jsou to spíše takové povídky, které na sebe navzájem navazují.

Film vzniká několik let. Kdy bude hotový?

Prvotní impuls a psaní scénáře začalo v roce 2013. Chceme film dodělat do konce tohoto roku. Toto léto jsme promítli první kapitolu na postapokalyptickém festivalu Junktown, protože je to místo, kde se také 80 procent filmu natáčelo a lidé z tohoto festivalu nám neskutečně pomohli.

Festival Junktown, co si pod tím mají lidé představit?

Jedná se o největší postapo festival u nás, možná i v Evropě. V areálu bývalé raketové základny v Bratronicích za poslední tři ročníky vzniklo v podstatě funkční městečko, postavené ze starého železa a trámů, které se každý rok neskutečně rozšiřuje a je obrovský zážitek se sem podívat. Lidé bez kostýmu mají vstup zakázán, což se zavedlo kvůli tomu, aby tito návštěvníci nekazili ostatním atmosféru světa po pádu civilizace.Je o takovou akci vůbec zájem?

Kapacita je nějakých 700 lidí na areál, lístky se prodávají na přibližně tři vlny a vždy jsou vyprodané za nějakých pět minut! Ten zájem je neskutečný a každý rok, kdy se účastníme, vidíme ty stejné srdcaře a nadšence, co nám ukazují zase nové vynálezy a zlepšováky u svých přechodných domovů. Vždy když tam jedeme, zažíváme duchovní čistku a je to velmi osvobozující. Příští ročník zde už odpromítáme hotový film a moc se těšíme na reakce všech fanoušků, co nám s ním pomohli. Věnovali do toho hrozně moc a za to jim nikdy nedokážeme dostatečně poděkovat.

Můžete čtenářům přiblížit, jak to na bývalé raketové základně vypadá?

Ty prostory jsou úžasné. Mimo festivalu Junktown se zde pravidelně pořádají airsoftové a paintballové bitvy. Pokud byste se chtěli jen tak zajít podívat, dovnitř se určitě nedostanete, je potřeba se domluvit s majiteli a pak všechno záleží na jejich ochotě. Je zde velké množství bunkrů a opuštěných budov. V jedné takové kasárna bez oken jsme celý listopad trávili v našem štábu spolu s klíčovými herci. Což byla opravdová zkouška ohněm, protože ne každý herec by byl ochoten na takové podmínky přistoupit. Ale náš rozpočet by herecké karavany už nepokryl , nebo by to bylo zase na úkor jídla (smích).

Takový film se tedy nerodí lehce.

Byli jsme v bratronickém areálu zavřeni celý měsíc v listopadu a o rok později tam ještě probíhaly dotáčky. Museli jsme vždy čekat na podzim kvůli počasí, jinak byla příroda a vše v okolí moc veselé a rozkvetlé, což nám dvakrát nehrálo do ponuré atmosféry příběhu. Na samotném natáčení se podílelo asi 120 lidí. Ve štábu nás bylo maximálně deset. Na postprodukci teď pracují tři lidé, a to je také důvod, proč trvá dokončení filmu tak dlouho. Jelikož jde o svět plný nestvůr a démonů, museli jsme vlastními silami vyřešit asi 150 trikových záběrů, což je pro takto malý počet lidí spousta času stráveného před monitorem.

Kde lidé film uvidí?

Pokud chtějí lidé vědět víc, stačí sledovat facebookovou stránku filmu, kde určitě budeme o dokončování informovat. Chtěli bychom poté udělat několik autorských promítání v několika městech v Čechách. Jezdili bychom s celým štábem, aby měli diváci možnost si s námi o tom popovídat, a my můžeme odpovědět na jejich otázky. Jedná se v první řadě o fanouškovský film, jehož rozpočet nepřesáhl tři sta tisíc korun.

Máte nějakou veselou historku nebo neobvyklou příhodu z natáčení?

Veselých příhod byla spousta, protože jsme spolu se štábem trávili téměř měsíc mimo civilizaci a postupně nám humor čím dál víc pomáhal tenhle zápřah zvládat ve zdraví. Co nás asi nejvíce potěšilo, byla účast Mikoláše Tučka (pořad Re-play, ex-Applikace a BLate Night Show), se kterým jsem se spojil poté, co nasdílel naší crowdfundingovou kampaň na svůj Facebook. Zeptal jsem se ho, jestli by si chtěl ve filmu zahrát a nakonec to skutečně proběhlo. Jeho role byla jednoduchá - rozříznout hlavního hrdinu motorovou pilou. Pokud vás zajímá, jak to dopadlo, na našem Youtube kanálu najdete desítky videí ze zákulisí natáčení, kde se to veselými příhodami jen hemží.
S natáčením většího filmu máte nyní bohaté zkušenosti. Už také určitě víte, jakých chyb se vyvarovat a na co příště bude třeba myslet.

Nemám žádnou univerzální radu, protože vždy se objeví nějaké nečekané komplikace, které je potřeba operativně vyřešit a být na ně připraven. Velkou nevýhodou nám samozřejmě byly finance, protože ne všechny scény jsme tak mohli vystavit tak, jak jsme to ze začátku plánovali. Všichni herci pracovali bez nároku na honorář. Proto se ale také stávalo to, že nám někteří lidé napsali den předem, že nakonec na natáčení nedorazí, takže jsme museli řešit přeobsazování rolí a všechno bylo v tomto tempu hrozně hektické. Stanley Kubrick jednou řekl, že pokud se chcete stále zlepšovat, je nejdůležitější vzít kameru a začít točit. Čím víc natáčíte a zkoumáte výsledky, tím víc sami vidíte, co funguje a co ne. Na papíře všechno vypadá skvěle, ale až na place zjistíte, že realita je úplně někde jinde a je třeba přistoupit ke kompromisům.

Máte nějaký další nápad na film, který byste rád realizoval?

O tomhle absolutně nepřemýšlím a ani nebudu, dokud tento projekt nedokončíme. Stále před sebou máme hromadu práce, takže myslet na další projekt je v tuto chvíli téměř nemožné. Na naší firmě ještě realizujeme reklamní spoty pro firmy, hudební videoklipy, reporty z akcí, focení, tvorbu webových stránek, a proto je těžké plánovat ještě více svých vlastních projektů. Jsme rádi, že nám zbude čas a energie na tento, který děláme zadarmo.

Kromě zmíněných aktivit se věnujete také kurzům v rámci umělecké agentury.

Toto léto jsem realizoval 4 kurzy jako lektor filmu pro děti. Kurz je týdenní a za tuto dobu musíme vždycky s dětmi vytvořit krátký film, který se poslední den promítá rodičům. Kurzy probíhají v České republice, kde jsem učil například s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou, Denisou Nesvačilovou nebo Václavem Upírem Krejčím. Tento rok jsme byli s dětmi také u moře v Chorvatsku. Výuka je zde trochu volnější, ale také je vždy výsledkem krátký film, který se poté nahraje na Youtube. Tyto kurzy dělám už čtvrtým rokem. Je super, když narazíte na děti, co se chtějí něco dozvědět a naučit, protože vám pak všechno to úsilí a práce dává smysl.

Autor: Zuzana Musilová

14.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 106 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Pracovníci restauračního provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 106 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme flexibilní plánování směn, podmínkou je úspěšné splnění pracovního pohovoru a následná zdravotní prohlídka. (Jobmatch), První kontakt e-mailem, telefonicky od 8:00 do 21:00, nebo osobní návštěva pobočky v OC City Park.. Pracoviště: Amrest s.r.o. - city park - kfc, Hradební, č.p. 5440, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jiří Kovařík, +420 724 063 174. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník/ce v sociálních službách ( pečovatel/ka). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajištění celodenní péče o seniory, pomoc při denních aktivitách, stravování,hygieně., Požadujeme střední odborné vzdělání v soc. oblasti, popř. základní vzdělání nebo střední odborné vzdělání doplněné kurzem pro pracovníka v soc. službách (lze dodělat během prvního roku zaměstnání). Směnný provoz - 12 hodinové směny od 6.30 do 18.30.. Příplatky za noční, svátky a víkendy. Obec Ždírec leží 12 km od Jihlavy na hlavní autobusové lince Jihlava Polná.. Pracoviště: Domov ždírec, příspěvková organizace, 588 13 Polná. Informace: Miloš Holub, +420 734 238 384. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička konfekce, spodního prádla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Jamné u Jihlavy č.p. 150, Požadujeme trestní bezúhonnost., Dopravu do místa pracoviště firma zajišťuje, nebo dotuje, možné ubytování.. Pracoviště: A.g.j. - produktion, s.r.o. - pracoviště jamné, 588 27 Jamné u Jihlavy. Informace: Armen Sargsyan, +420 776 616 111. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč Specialisté v oblasti vnitřních věcí státu a regionálního rozvoje Úřednice/úředník na úseku energetiky odboru regionálního rozvoje. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - vysokoškolské vzdělávání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, - orientace v oblasti energetiky, - znalost zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií, ve znění pozdějších předpisů, - znalost zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, - schopnosti a zkušenosti s plánováním, koordinací a zajišťováním investiční politiky, - schopnost zpracovávat vysoce odborné analýzy energetických odvětví, - schopnost řídit projektové práce, - schopnost systematické práce, samostatného řešení problémů, schopnost koncepčního a logického myšlení, - vysoké pracovní nasazení, pečlivost a spolehlivost, schopnost týmové spolupráce, - pokročilá znalost běžného kancelářského software (Word, Excel, Access, Outlook, Powerpoint, Internet), - řidičské oprávnění skupiny "B", schopnost a ochotu řídit služební motorové vozidlo při výkonu svěřených pracovních činností, , Výhodou:, - vzdělání v elektrotechnickém směru, , Reagovat na tuto volnou pracovní pozici můžete nejdéle do 7. 11. 2018 do 12.00 hod. Bližší informace najdete na http://www.kr-vysocina.cz/pracovni-mista-pro-zamestnavatele-kraj-vysocina-se-zarazenim-do-krajskeho-uradu/ds-300414/archiv=0&p1=67956. Pracoviště: Kraj vysočina - pracoviště i., Žižkova, č.p. 1936, 586 01 Jihlava 1. Informace: Ivana Hanáková Kosourová, +420 564 602 107.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naproti Uni Hobby ve Vrchlického ulici se již brzy začne stavět.
5

Další obchod v Jihlavě: U nemocnice bude Möbelix

Sklárny Bomma ve Světlé nad Sázavou.
23

OBRAZEM: Lahve ze světelské sklárny Bomma pomůžou dobré věci

Jihlavský Citypark slaví desáté narozeniny. Gratulovat bude i Celeste Buckingham

Jihlava - Velkou narozeninovou párty k desátým narozeninám chystají na tuto sobotu v jihlavském nákupním centru Citypark. Mezi gratulanty se objeví řada hvězdných hostů v čele se zpěvačkou Celeteste Buckingham, nebude chybět ani miss Monika Leová, moderátor Pavel Cejnar nebo DJ Michael Burian.

OBRAZEM: Rektor Báča povede vysokou školu další čtyři roky

Jihlava - Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Václav Báča znovu převzal rektorský řetěz a školu by měl vést další dva roky.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Vše o práci archeologů se v sobotu dozvíte v Panské Lhotě a na Rokštejně

Panská Lhota – Jak pracují archeologové, co unikátního se jim podařilo objevit při letošním výzkumu nebo třeba jak se žilo ve středověku. To všechno se zájemci dozvědí už tuto sobotu na vědecko-výzkumné stanici v Panské Lhotě a na nedaleké zřícenině hradu Rokštejn na Jihlavsku. Koná se tam totiž akce při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Program v Panské Lhotě začíná už ráno.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT