Návštěvníkům nabídnou od úterý 28. července do pátku 31. července tři exkluzivní online koncerty, tradiční dvoudenní hudební kolokvium a několik vydavatelských titulů.

Prvním koncertem „Připomínek“ bude koncert Mariana Friedla, věnovaný památce houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské. Koncert se uskuteční ve Staré tkalcovně v Náměšti nad Oslavou, stejně jako další unikátní online hudební představení Ivy Bittové. Spolu s ní vystoupí dětský sbor Babačka, syn Ivy úspěšný klávesista Antonín Fajt, kytarista Vladimír Václavek a multiinstrumentalista Ivo Viktorin.

Trojici výjimečných koncertů zakončí v kostele sv. Jana Křtitele opět streamovaný koncert se světelnou animací Kchun: Purgatio. „Jedná se o mimořádné audiovizuální dílo, spojující v jeden celek gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem,“ popsal dramaturg festivalu Michal Schmidt. Představí se pěvecké duo Martin Prokeš (tenor) a Marek Šulc (baryton), herec Vladimír Javorský, výtvarník Atila Vörös a videoartista Rudolf Živec

Na všechny tři streamované koncerty je možné též přijít osobně. Omezené množství vstupenek pořadatelé nabídnou na webu festivalu.

Harfy nad Oslavou

K „Připomínkám“ patří i dva vydavatelské počiny. „Vydáváme CD a tentokrát poprvé i LP s názvem Harfy nad Oslavou. Jedná se o nahrávku z loňského jedinečného koncertu, který byl prvním společným vystoupením tří světových harfistů,“ popsal Schmidt.

Jubileum Folkových prázdnin připomene kniha Když se otočilo E, ilustrovaná dvorním výtvarníkem festivalu Rostislavem Pospíšilem.

„CD, LP a knihu budeme vydávat na konci července a bude ke koupi před koncerty, v náměšťském informačním centru a přes eshop Folkových prázdnin,“ podotkl Schmidt.

Připomínky Folkových prázdnin

Úterý 28. července od 20.00

Streamovaný koncert ve Staré tkalcovně v Krajině Folkových prázdnin Rosti Pospíšila

Odysea Mariana Friedla. Zahraje repertoár z připravované desky 11 podob lásky věnované památce Jitky Šuranské.

Čtvrtek 30. července od 20.00

Streamovaný koncert ve Staré tkalcovně v Krajině Folkových prázdnin Rosti Pospíšila

Iva Bittová & Antonín Fajt & Babačka & Ivo Viktorin & Vladimír Václavek

Pátek 31. července od 22.00

Streamovaný audiovizuální koncert se světelnou animací v kostele sv. Jana Křtitele v Náměšti nad Oslavou

Kchun: Purgatio

Danteho Božská komedie v podání pěveckého dua Kchun (Martin Prokeš, Marek Šulc), v přednesu Vladimíra Javorského a kresby světlem (Atila Vörös, Rudolf Živec)

Úterý 28. a středa 29. července

Kolokvium zaměřené na lidovou, folkovou, etnickou hudbu a world music v Konferenčním sále Cett v Náměšti nad Oslavou

Od folkloru k world music: Hudba a prostor

Setkání, prezentace s hudebními ukázkami, debaty s předními etnomuzikology a žurnalisty

CD a LP

Harfy nad Oslavou

Nahrávka z loňského jedinečného koncertu, který byl prvním společným vystoupením tří světových harfistů: Kolumbijce Edmara Castañedy, Catrin Finch z Walesu a senegalského hráče na koru Seckou Keity.