Dva nové dokumenty se vztahem k Vysočině budou budou moci zanedlouho vidět diváci v celé zemi. Vznik filmů Kdo se bojí číhošťského kříže a Sama proti času podpořilo i krajské hejtmanství.

První snímek se zabývá známými číhošťskými událostmi z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století a nabízí nový pohled na ně. Stěžejním tématem druhého dokumentu je cesta rychlobruslařky Martiny Sáblíkové z Vysočiny do světa olympioniků. Podporu v celkové výši tří set padesáti tisíc korun na oba filmy včera schválili krajští radní.

Režisérem a spoluautorem scénáře i námětu dokumentu o událostech v Číhošti na Havlíčkobrodsku je Jiří Šindar. Snímek vzniká v koprodukci s Českou televizí, která hradí většinu z předpokládaných nákladů osmi set třiceti tisíc korun.

Při mši o třetí adventní neděli v prosinci 1949 se při kázání údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři číhošťského kostela. Dodnes neobjasněná událost se prý později opakovala. Vládnoucí komunistický režim toho využil k útoku na katolickou církev. Číhošťský farář Josef Toufar byl zatčen. Zemřel po krutém mučení 25. února 1950 v Praze. Stal se jednou z vůbec nejznámějších obětí komunistického režimu.

„Posláním filmu je představení číhošťských událostí, postojů veřejnosti a justice a konfrontace dosavadních stereotypů s novým pohledem na věc v širším kontextu s využitím filmových archivů tak, aby si divák mohl vytvořit vlastní obraz o celém případu," řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Celovečerní dokumentární film o Martině Sáblíkové natočil režisér David Bonaventura. Zachycuje cestu dívky z malého města na Vysočině do světa nejlepších sportovců, plnou překážek a odříkání korunovanou úspěchem, slávou a respektem. Film představuje i Vysočinu jako rodiště dnes už legendární rychlobruslařky.

Snímek, který Kraj Vysočina podpořil dvěma sty tisíci korunami, měl premiéru 10. prosince v Praze, ve středu 18. prosince ho uvidí diváci ve Žďáru nad Sázavou a 15. ledna 2014 by se měl promítat v kině Dukla v Jihlavě.

„V České televizi se bude vysílat hned po slavnostním ceremoniálu Olympijských her v Soči v únoru 2014. Promítání filmu bude také součástí doprovodných programů pro účastníky Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže, které se na Vysočině uskuteční od 19. do 24. ledna 2014," uvedl Novotný.

Kraj Vysočina podpořil filmovou dokumentární tvorbu i v minulosti. Díky přispění krajské dotace vznikl v minulých letech například dokument o architektu Josefu Hoffmannovi a některé další. „Jsou to filmy, které mají vztah k Vysočině a přispívají k její propagaci. Kraj na ně věnoval několik stovek tisíc korun," řekla Ivana Šteklová ze sekretariátu hejtmana.