Z dětských knížek jim ve středu během dopoledne předčítal herec Horáckého divadla Jakub Škrdla.

„Začínali jsme s politickými osobnostmi. Až později jsme přišli na to, že mezi herci Horáckého divadla existují i lidé, kteří mají hezký vztah ke knihám. Je to pokaždé velký zážitek, protože každý dá do čtení něco ze své osobnosti,“ řekla Ludmila Hronová z dětského oddělení knihovny.

Letos padla volba na Jakuba Škrdlu, který děti svým čtecím výkonem doslova ohromil.

Škrdla vybíral knížky společně s manželkou, která pracuje jako dramaturgyně. „Nakonec jsme zvolili knížky, které nejsou příliš klasické a děti by je asi musely chviličku hledat,“ uvedl Škrdla.

Dětské publikum

Děti si tak mohly poslechnout úryvky například z Werichova Fimfára, z Velké knihy nesmyslů od Edwarda Leara, z Uspávanek od Jana Skácela nebo z Prévértových Pohádek pro nehodné děti. „Tyto knížky jsem měl rád už jako malý kluk, kdy mi z nich četli rodiče,“ doplnil Jakub Škrdla.

„Myslím, že číst knihy je důležité. Skrývají v sobě totiž spoustu myšlenek a fantazie, kterou dětem rozvíjí a obohacuje,“ vysvětlil Škrdla.

Dětské publikum je podle Jakuba Škrdly jiné než to dospělé.

„Kolegové v divadle říkají, že dětské publikum nepromine vůbec nic. Zaujmout děti je velmi problematické. Dětské publikum má svá specifika, která je potřeba ctít,“ podotkl Škrdla.

Herec Horáckého divadla je „pohádkový“ i v dospělosti. Rád se vrací k Němcové, Erbenovi i třeba k Šeherezádě. „Nejoblíbenější knížkou v dětství byl ale jednoznačně Malý princ,“ uzavřel Škrdla.