„Racek je podle slov autora komedií, řekněme spíše tragikomedií, která je prostoupená řadou hlubokých i banálních rozhovorů o podstatě tvorby, postavení umělce ve společnosti a jeho úloze, o divadle a potřebě tvůrčího života. A mezi vším tím filozofováním a společenskými hrami na břehu jezera někde na venkově se odehrává několik marných jednostranných milostných vzplanutí, nenaplněných lásek a několik dramat nenaplněných ideálů a představ o životě,“ popsala Čechovovo dílo mluvčí Horáckého divadla Mirka Kvíčalová.

Racek obsahuje velké množství autobiografických prvků a právě jihlavský tvůrčí tým se jimi inspiroval. Do samotné inscenace vložil osobní zkušenosti i zajímavou scénografii, která kopíruje jakýsi venkovský sál kulturního domu kdesi na Slovensku.

Čechovův titul umožňuje hercům také prokázat všechen svůj talent. V roli Trepeva se publiku představí teprve osmnáctiletý člen hereckého souboru Štěpán Tuček. „Přípravě každého dějství předcházelo několik hodin hereckých improvizací, během kterých mohli herci vyzkoušet své bezprostřední i uvědomělé jednání. Herci museli být aktivní a neustále ve střehu, po celou dobu inscenace jsou téměř všichni uzavřeni v jednom prostoru a jsou nuceni reagovat na situace, které se před nimi odehrávají,“ přiblížila hereckou přípravu slovenská režisérka inscenace Iveta Ditte Jurčová.

Podstatné okamžiky Racka se totiž mnohokrát dějí mimo samotný text, herci se tak museli naučit pečlivě pracovat s pohledem, gestem či mimoslovní reakcí. Jak pečlivá příprava očekávané inscenace dopadla zhodnotí diváci již (tuto) v sobotu 10. února. Premiéra začne v sedm hodin večer.