Na konkurz na herečku, která nahradila Lucii Ingrovou, se na začátku letošního roku přihlásilo padesát uchazeček. Terezu Slámovou nakonec umělecké vedení divadla vybralo na absolventském představení brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, kvůli kterému se mladá herečka nemohla dostavit na konkurz.

Nejprve je zaujala ve foyer jako herečka – kočka lísající se k divákům, a poté je o svých kvalitách přesvědčila i v samotné divadelní hře. „Od letošního června začne Tereza Slámová zkoušet roli Dulcy v inscenaci Sex noci Svatojánské Woodyho Allena pod vedením režiséra Martina Tichého. Tereza už má zkušenosti i z Národního divadla Brno či z působení v kočovné společnosti," sdělila tisková mluvčí divadla Miroslava Kvíčalová.

První role: Romeo

Obměnou v nové divadelní sezoně prošla také mužská část souboru. Matyáše Procházku, který v současné době působí v Městském divadle v Mostě, už na podzim nahradil Daniel Ondráček. Ten rovněž nastoupil po absolutoriu brněnské JAMU, divadelní zkušenosti ovšem nasbíral už na studiích.

„V Jihlavě zvládl hned v úvodu náročnou roli Romea v nejslavnější Shakespearově hře. Vedle Romea hraje v aktuální sezoně i policistu Matěje Veverku ve Splašených nůžkách a Standu Botičku ve Zvonokosech. Mimo těchto nastudovaných rolí převzal další čtyři role ve starších inscenacích," zmínila Kvíčalová.

Ke střídání došlo i na pozici uměleckého šéfa, kterým se od 1. dubna stal Pavel Šimák. Dosavadní umělecká šéfka Kateřina Dušková v divadle nadále působí jako režisérka.

Pavel Šimák už v Horáckém divadle režíroval inscenaci Romeo a Julie. Vystudoval herectví na pražské konzervatoři a režii na brněnské JAMU. Několik let hrál v divadlech. „Byl také režisérem a současně uměleckým šéfem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, poté byl tři roky uměleckým šéfem Divadla na Fidlovačce. Soustavně se také věnuje práci pro televizi, kde stál u zrodu dokumentů či populárně naučných pořadů," dodala Kvíčalová.

ZDEŇKA HINKOVÁ