Oslavám patnáctiletého fungování spolku bude patřit celý rok 2019. Chystá se několik akcí, jejich součástí bude i setkání s řadou významných a známých vědců. "V příštích letech by Jihlavská astronomická společnost chtěla znovu otevřít téma vzniku jihlavské hvězdárny, a dále zlepšovat své služby pro veřejnost i aktivity spojené s letním dětským táborem s astronomickým zaměřením," řekl za společnost Miloš Podařil.

Zmíněný Astronomický tábor je takovou vlajkovou lodí spolku. Stal se velmi oblíbeným. V roce 2018 proběhl už jeho patnáctý ročník. "Z původně malého oddílu v rámci Instruktorského tábora Domu dětí a mládeže Jihlava se do současnosti vyvinul velký a uznávaný Astronomický tábor, který v rámci České republiky, soudě dle vysokého zájmu dětí i rodičů, patří mezi nejoblíbenější aktivity svého druhu. V současnosti se děti v rámci tábora efektivně učí pozorovat skutečnou oblohu, ale také provádět nejrůznější odborná měření nebo třeba fotografovat noční i denní oblohu," vysvětlil Podařil.

Jihlavská astronomická společnost vznikla 20. února 2004. Hlavním důvodem byly snahy prosadit výstavbu hvězdárny v Jihlavě, což se ale dosud nepodařilo realizovat. Spolek se zaměřuje zejména na popularizaci astronomie a souvisejících přírodovědných a technických oborů. Spolek pořádá pravidelná pozorování oblohy pro veřejnost nebo ve spolupráci s různými institucemi pořádá veřejné přednášky nebo výstavy.