Válečné drama Bratrství ve zbrani aneb Vojenská čest, tak se jmenoval první film, který 1. května 1915 promítlo jihlavské kino Reform, dnes známé jako kino Dukla na ulici Jana Masaryka.

Nová budova byla postavena v roce 1914 za necelých šestaosmdesát tisíc korun a byla majetkem města, které vlastnilo licenci k promítání filmů. „Prvním zvukovým filmem byl v pátek 7. května 1930 snímek Jen tebe jsem miloval a hned 22. července publikum vidělo i první český zvukový film Tonka Šibenice," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

A jak jinak oslavit sto let existence než filmy. Pro návštěvníky budou na pátek a sobotu připraveny exkurze do promítací kabiny, bezplatné projekce filmů, promítání historických fotografií a beseda.

„Kino Dukla je nedílnou součástí kulturní historie našeho města, ale především patří současnosti kultury v Jihlavě. Rozšiřuje nabídku trávení volného času ve městě a je místem pro setkávání veřejnosti, pro školení a další akce," říká primátor Jihlavy Rudolf Chloupek. Primátor také připomněl, že v kině Dukla začínal Mezinárodní festival dokumentárních filmů.

Kino Dukla, které bylo kompletně modernizováno v roce 2008 a v listopadu 2012 bylo vybaveno digitální technologií, převzala v dubnu 2013 pod svou správu firma D-Cinema. Ta kino provozuje i v současné době. „Kino jsme převzali na jaře 2013, kdy začínala digitální éra. Byla to výzva nejen pro nás, ale i pro všechny Jihlaváky, jestli o podobný druh kultury ještě stojí. Díky týmu nadšenců z personálu kina už máme odpověď. Diváci nás přijali, návštěvnost stále roste," libuje si za provozovatele Jiří Šamonil ze společnosti D-Cinema.

A jak se bude první dva květnové dny v kině slavit? Na páteční den je připraven před kinem dětský den s občerstvením. Zájemci mohou zhlédnout od třinácti do dvaceti hodin celkem pět filmů různých žánrů. V sedm večer vyvrcholí oslavy programem ve velkém sále. Budou se promítat staré fotky, na pořadu bude i film z roku 1915 s živým klavírním doprovodem a nakonec se bude promítat film Gravitace ve 3D.

V podobném duchu se bude slavit také v sobotu 2. května. Projekce začnou o půl čtvrté a poslední se uskuteční ve dvacet hodin. Po oba dva dny jsou plánované organizované exkurze do promítací kabiny. Ty si lidé musí přednostně domluvit na e-mailové adrese lukas@dcinema.cz.