Známý britský sitcom Jistě, pane premiére, ožije ve čtvrtek v jihlavském domě kultury. Svou adaptaci, která vznikla po třiceti letech od vysílání prvních dílů slavného seriálu, přiveze pražské Divadlo Bez zábradlí. Toto divadlo uvedlo tuto britskou komedii na česká divadelní prkna vůbec poprvé.

Hra byla původně myšlena jako instruktáž pro manažery a měla demonstrovat odstrašující chování politiků. Od osmdesátých let získala prostřednictvím televizního vysílání BBC spoustu příznivců. Dokonce i mezi politiky. Třeba britská premiérka Margaret Tchatcherová napsala na motivy seriálu krátký skeč, ve kterém se objevila na Vánoce roku 1984.

Seriál třikrát vyhrál ocenění britské televizní akademie a v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob. V roce 2013 vznikl televizní remake s obměněným obsazením.

Autoři seriálu Jistě, pane ministře a navazujícího Jistě, pane premiére, Antony Jay a Jonathan Lynn, napsali po třiceti letech od vysílání prvních dílů slavného „britcomu" divadelní komedii. Ve Velké Británii láme od roku 2010 divácké rekordy a aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí. V satiře ostré jako žiletka, plné vtipných situací, řízných slovních smečů a přívalů nových hlášek jde opět o jedno: o politiku. Premiér Jim Hacker a tajemník Sir Humphrey Appleby jsou tak zpět! Tentokrát na jevišti…

Divadlo Bez zábradlí uvedlo tuto komedii v překladu Martina Stropnického. Titulní roli ztvární ředitel scény Karel Heřmánek, mazaného vládního tajemníka si zahraje Josef Carda a osobního premiérova tajemníka Karel Heřmánek mladší. Dana Morávková se objeví jako zvláštní poradkyně a Stanislav Zindulka jako velvyslanec imaginárního Kumranistánu. Režie se ujali opět sám principál Karel Heřmánek spolu s Michalem Pavlíkem.

„Jde o hru z prostředí vysoké politiky o nízkých zájmech politiků, která silně rezonuje u publika, o čemž jsme se přesvědčili při čtyřech předpremiérách," uvedl před premiérou Heřmánek. „Úžasně koresponduje s našimi poměry, diváci se dozvědí, že bordel není jen u nás," doplnil Stanislav Zindulka.

Téma je opravdu i po třiceti letech stále aktuální. Vláda je v krizi a premiér Jim Hacker má problém. Je třeba zachránit před krachem zemi, Evropu, ale především svou pozici. Tajemník kabinetu Sir Humphrey Appleby má plán: Kumranistán, kde se byla nalezena obrovská ložiska ropy. Nabízí se možnost půjčky, ale za tu bude samozřejmě třeba něco nabídnout.

Má snad spása Británie nakonec ztroskotat na neslušném návrhu ministra zahraničí Kumranistánu? Podaří se Jimu Hackerovi a jeho týmu vyřešit pochybnou situaci a vyhnout se kolapsu? To vše se dozvíte ve čtvrtek večer od 19 hodin v divadelním sále domu kultury.

Vstupenky za 350 korun je možné zakoupit ještě ve čtvrtek v předprodeji od 7 do 16.30, nebo před začátkem představení od půl sedmé večer do začátku představení.

LUCIE ŽÁČKOVÁ