„Dudy patří k nejstarobylejším hudebním nástrojům. V českém a moravském prostředí jsou doloženy již ve 14. století. Na Horácku a Podhorácku bylo dudáctví živé ještě v 19. století, bylo běžnou součástí lidové kultury,“ říká Markéta Skořepová z Muzea Vysočiny Pelhřimov, která zpracovávala nominaci dudáctví na krajský seznam.

Dudák dříve býval nezastupitelným účastníkem některých významných městských slavností, například Morového průvodu v Brtnici nebo Kozimberského posvícení v Pacově. "Dnes je hra na dudy zájmovou aktivitou jednotlivých hráčů, vzácně i muzik folklorních souborů. V současné době se koncentruje v souvislosti s výukou, hře na dudy se vyučuje na základní umělecké škole v Hrotovicích. A v Pacově se od roku 2017 konají Dudácké slavnosti,“ doplňuje etnografka Muzea Vysočiny Třebíč Silva Smutná, která se zabývala výzkem dudáctví na Vysočině.

Podnětem k dokumentaci vysočinské tradice hry na dudy se stal celostátní výzkum dudáctví na území České republiky. Nejvýznamnější jevy z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tam už dudácká tradice v České republice figuruje od roku 2018.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina:

Běh o Barchan

Skřipácká muzika na Jihlavsku

Betlémská cesta v Třešti

Obchůzka královniček na Velkobítešsku

Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)

Jihlavský havířský průvod

Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov

Dudáctví na Vysočině

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky (z Kraje Vysočina):

Běh o Barchan (2013)

Betlémská cesta v Třešti (2015)

Skřipácká muzika na Jihlavsku (2016)

Historický morový průvod v Brtnici (2017)