A že se jejich muzika vrývá do paměti čím dál většího počtu lidí, dokazuje také vzrůstající počet koncertů.

Frontmanem této vysočinské kapely mnoha žánrů je Radek Tulis z Jihlavy, který dal dohromady několik muzikantů a vydal se s kůží na trh. Veškerá tvorba kapely je původní a autorem většiny textů a hudby je právě Radek Tulis. Nyní vzniká ve škrdlovickém nahrávacím studiu druhá deska kapely. Ale vezměme to pěkně od začátku…

Kapela vznikla asi před jedenácti lety. Předcházela jí skupina, která hrávala na tancovačkách a oslavách převzatý repertoár. „Začal jsem psát první písničky, které na tyto akce moc nepasují, tak jsme založili další kapelu, která už hrála pouze autorskou tvorbu," přiblížil vznik kapely Karel na nákupech Radek Tulis.

V archivu kapely nedávno k vlastnímu překvapení dohledal, že pod tímto názvem vystoupila už v roce 2004 na konkurzu soutěže Zahrada v Jihlavě. „Bylo to bez konkurence nejpříšernější vystoupení naší historie," vzpomněl dnes už s úsměvem Tulis, který z původní sestavy zbyl jako jediný. Současná sestava je podle něj ta nejlepší. „Nejen v muzice je dobré se obklopovat lidmi, kteří jsou lepší než já. Navíc jsou to skvělí chlápci, je radost s nimi hrát a být," dodal frontman.

Do základní sestavy patří basa, bicí a kytara, ale už téměř pravidelně vystupují s perkusionistou a klávesistou, případně hráčem na křídlovku. „Někdy hrajeme ve třech, někdy v šesti, třeba loni v Telči nás bylo sedm, když jsme s sebou měli banjistu a klarinetistu," vyjmenoval Tulis. Návštěvníci koncertů se proto mohou vždy těšit na originální prezentaci skladeb. „Nemáme dva stejné koncerty, skoro vždy hrajeme v jiné sestavě. Muzika tím netrpí, naopak získává. Někdy mi vyhovuje syrovější zvuk jen s kytarou, ale jsem raději, když jsme v plné polní. Je to pestřejší, zábavnější," zamyslel se Tulis.

A přidal zkušenost z letošního koncertu v Havlíčkově Brodě. „Jeli jsme v neděli navečer hrát na náměstí do Havlíčkova Brodu. Ve mně byla malá dušička. Říkal jsem si, že tam lidé chodí na známé kapely, revivaly a chtějí slyšet hity. Reakce na muziku, kterou lidi nemůžou znát z televizí ani rádií, byla perfektní, vytleskali si dva nebo tři přídavky. Byl to asi nejhezčí koncert sezony. Rozerval bych se tam na kusy," vyprávěl s úsměvem jihlavský muzikant.

Hudebník samouk

Repertoár kapely čítá asi čtyři desítky skladeb, ale všechny se nehrají. „Už bych některé asi ani nedokázal zahrát, už si je nepamatuji. Hraji popaměti, neumím psát do not," přidal překvapivou informaci Tulis. S kytarou se nejprve seznamoval jako samouk, později chodil do lidové školy, ale jako žák prý nebyl příliš příkladný. Potom mu začal vozit bratr nahrávky, které ho k muzice přitáhly. „Byl to třeba německý metal, který tehdy hodně letěl. Na dětskou akustickou kytaru s křivým krkem jsem „drtil" heavymetalová sóla," usmál se při vzpomínce Tulis.

Sám pro styl kapely hledá pojmenování těžce. „Nechal bych to nějakým rozumbradům. Asi to je pop," řekl Radek. Některé písně vychází z folku, některé jsou hardrockové. „Občas si vyšlápneme do funky, do latiny, snad do šansonu, ale nijak záměrně, písničky si o formu říkají samy. Snad jim je společný nějaký náš vlastní nadhled. U některých písniček už ani nevím, jestli je myslím vážně, nebo si dělám srandu," charakterizoval hudební styl kapely Tulis, u kterého si rovněž někdy nemůžete být příliš jisti, jak myslí to, co říká.

Inspirace pro texty přichází různě. „Píšu pomalu, teď jsem dlouho nic nenapsal, jen tak nosím kamení na hromadu, možná z toho jednou něco postavím. Ale někdy to přichází samo. Prostě takhle shora někdo pošle písničku, najednou je v hlavě, pak na papíře. Jako bych u toho ani nebyl," popsal vznik písniček. Někdy si pro inspiraci chodí i do poezie básnířky Zdenky Sokolíčkové z Nového Města na Moravě. „Nenašel jsem texty, které by mi byly bližší," sdělil autor.

Kapela za dobu existence měla několik pauz po odchodech členů z kapely za studiem nebo za prací, nebo se muzikanti věnovali rodinám. „Naznali jsme, že máme málo příznivců, tak jsme se k tomu postavili zodpovědně a během několika málo let jsme v úzké spolupráci s manželkami navýšili počet o dvě malé fanynky a tři fanoušky," zažertoval frontman kapely.

Musí odmítat

Teprve loni se mohli zase rozlétnout a chystají i nové album. Přesto hlavní činností stále zůstává vystupování na koncertech. Brzy po několikaleté pauze se jim podařilo sehnat si hodně vystoupení, řadu dalších museli odmítnout. V kapele totiž hrají muzikanti, kteří mají vedle toho ještě další hudební aktivity.

„Po delší pauze jsme se začali scházet začátkem roku 2014, párkrát jsme někde vystoupili a na to se nabalily reakce a pozvání na další koncerty. To je odměna a motivace," uvedl Tulis s tím, že se kapela sama od sebe příliš nikam netlačí. „Nabízet se patří k životu kapely, ale nic příjemného to není. Milejší je, když jsme zvaní," řekl kytarista a doufá, že se s novým albem bude dařit jako s tím předchozím v roce 2009: „Kdysi mi manažer jedné kapely smutný vyprávěl, že rozeslal padesát cédéček, nedostali jediné pozvání. Soucitně jsem pomlčel. Tehdy jsme rozeslali album na pět adres a dostali jsme čtyři pozvánky."

Kde se kapela cítí dobře, je třeba klub Jazzmine ve Žďáře nad Sázavou. Nejbližší vystoupení tu chystá na třetí víkend v listopadu. Kapela ale chce vystupovat i v neprobádaných místech, bez podpory blízkých. „Kamarádi v dobré víře mohou opít pocitem báječnosti. Zval jsem je vždycky jen opatrně, abychom si nalili čistého vína a viděli, jak na tom jsme. Takže jsme si třeba i hezky zahráli, ale na koncertech bez lidí. V poslední době to ale jaksi začalo fungovat, lidi na festivalech na našich koncertech zůstávají, přibývají, poslouchají, a když nějak zareagují v místech, ve kterých to čekám, tak je to odměna, satisfakce," popsal Tulis to, co ho na koncertech potěší.

V roce 2009 kapela Karel na nákupech vydala album s názvem Pojízdná prodejna. Nyní připravuje další s názvem Pop.und.ekl. K němu chce také natočit klip. Album bude mít celkem jedenáct skladeb, všechny z dílny Radka Tulise, na jedné skladbě se podílel bývalý člen kapely, jeden text je inspirovaný básní Zdenky Sokolíčkové. „Myslím, že to bude docela pestré album. Chtěli bychom ho do konce tohoto roku dodělat," informoval frontman Karla o tom, kdy má album spatřit světlo světa. Kapela ho natáčí ve studiu AB records ve Škrdlovicích.

Vlastní cesta

Tahoun kapely připojil ještě další postřeh, který ukazuje na to, že Karel na nákupech si jde svou vlastní cestou, a na to, jak by kapely měly při své prezentaci postupovat, příliš nedbá. „Prý se teď nejdříve udělá marketingový plán, mediální podpora, natočí klip, a když se to chytne, tak se teprve postaví kapela a dělají koncerty. My staří blázni jezdíme hrát koncerty, cvičíme a píšeme. A možná někdy natočíme klip," dodal s úsměvem Tulis.

Nicméně námět na scénář k popundeklovému klipu už je na papíře, nyní zbývá najít čas a energii vše natočit. „Klip bude k písni Na samotě v paneláku. Možná si v něm zahrají modelky z popundeklu, budou to holky lepenky," přiblížil Radek. Klip bude pro kapelu premiérová zkušenost.

A jaké další ambice ještě mají? Dál jít svou cestou, hledat vlastní zvuk a projev. A ještě jednu ambici kapela má. „Letos nás na festivalech často zařazovali jako první kapelu. Někdy to může být lichotka být takzvanými openery, ale už si snad brzy vysloužíme i nějaké lepší hrací časy," uzavřel téma ambicí kapely frontman Radek Tulis. Ten je také největším bavičem a komunikátorem s fanoušky pod pódiem.

Sestava kapely

Libor Orel, bicí, zpěv

Ondra Pohl, basová kytara, zpěv

Radek Tulis, kytara, zpěv

Libor Orel ml., perkuse

Martin Poledna, klávesy

Kája Mužátko, křídlovka

Členové kapely jsou z různých koutů Vysočiny: Jihlava, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Bohdalov