„Hledáme projekty, které budou korespondovat se specifickým prostorem open air galerie Nonstrop. Ideálem je, aby byly autorsky vytvořeny přímo pro tento prostor, avšak jsme otevřeni i hotovým dílům, která se budou moci do prostoru přenést,“ přiblížil kurátor galerie Vít Kraus. Výstava nebo instalace se pod širým nebem zabydlí vždy na tři měsíce.

Galerie Nonstrop je otevřena od roku 2017 a dosud se v ní objevilo pět instalací. První vernisáž uvedla výstavu učitele Střední umělecké školy grafické Ivo Návrata nazvanou Sloužím vlajce. Dále v galerii lidé viděli například výstavu Antonína Jiráta s názvem Léčba oparem nebo Luďka Keima s názvem Prior.

„Charismatická úzká ulička se tak stala průchodem do možnosti jiného pohledu na svět, jakousi hvězdnou bránou, jak ji symbolicky ve své instalaci vytvořila Tereza Damcová. I v době gotiky či baroka se lidé setkávali především s uměním současných umělců, kteří sdělovali svá poselství jazykem dané doby. Stejně tak činí umělci dnes, a budeme-li vnímaví a pozorní, budeme touto uličkou rádi procházet ve svátku i všedním dnu,“ vyjádřil se ředitel Oblastní galerie Vysočiny Daniel Novák.

Více informací o galerii a výzvě na podání uměleckých projektů naleznete na stránkách jihlava.cz/nonstrop.