Český mír, který na své zámořské premiéře zaujal i kontroverzního amerického dokumentaristu Michaela Moora, pojednává o nerealizovaném projektu amerického radaru v Brdech, který vyvolal řadu vášnivých protestů.

„Český mír je podle mého soudu nejlepší dokument, který jsem za poslední rok viděl,“ vyjádřil se Moore. Autoři, kteří v minulosti natočili také známý snímek Český sen, v něm poukazují na neprůhledné jednání vlády, která od začátku lidem tajila řadu skutečností, a také na nesmyslné argumenty a jakousi „stádovitost“ některých z těch, kteří proti projektu vystoupili. Vše vyznívá komicky a absurdně především proto, že projekt, který vyvolal tolik vášní a diskuzí, nakonec americký prezident Barack Obama zrušil během jediného telefonátu.

V sobotu dále organizátoři u městské knihovny promítli snímek Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové. Projekci uvedla Eliška Kaplicky, producentka filmu a vdova po architektovi, jehož poslední životní etapu film dokumentuje. Kromě toho, že zodpověděla několik diváckých otázek, pozvala také účastníky na retrospektivní výstavu jeho návrhů v pražské galerii DOX. „Nápad natočit film o Janu Kaplickém vznikl ve chvíli, kdy vyhrál v soutěži o stavbu Národní knihovny. V té době jsme ještě netušili, že soutěž vlastně nakonec žádného vítěze mít nebude,“ prozradila Eliška Kaplicky.

Oba již uvedené snímky používají jako mezníky skutečné televizní zprávy. Těm z diváků, kteří vývoj událostí sledovali už v jejich průběhu, tak mnoho nových informací nepřinášejí.

V rámci projektu Živé kino se ještě mohou diváci těšit na snímek Návrat, dokumentující vznik sochy Jana Koblasy, která byla odhalena při příležitosti otevření parku Gustava Mahlera v Jihlavě, dále potom na film Deník babičky Němcové a snímek s názvem Mám ráda nudný život, který získal Cenu pro nejlepší český dokument roku 2009. Venkovní projekce v Jihlavě zakončí film Sbohem, slunce, který zachycuje život a dílo známého českého výtvarníka Aléna Diviše.