Na mix hned několika příjemných zážitků se mohou těšit dnes večer návštěvníci jihlavského Soul music clubu. Večírek se ponese ve znamení irské whiskey, vystoupení Xaviera Baumaxy a smíchu s protagonisty televizního pořadu Na stojáka.

Litvínovský písničkář, kytarista, osobitý performer, básník a undergroundový bard Xavier Baumaxa (vlastním jménem Lubomír Tichý) sám sebe charkaterizuje takto: „Jsem buránek regionálního charakteru, se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem. Písně skládám při různých rytmických činnostech, jako je: sekání dříví, máchání křovinořezem, chůze v terénu, plavání kraulem či naznak, zatloukání hřebíků hundrtfýrcych stovek, natírání plotu tixotropní lazurou, kopání ilegálních trativodů, přejíždění středové dálniční přerušované čáry…".

Jeho projev je založen na slovních hříčkách, parodiích na různé hudební styly a zpěváky a popkulturních odkazech.

Tak trochu subkulturní vystoupení písničkáře Xaviera Baumaxy vystřídá zábava z úplně jiného soudku, i když svou původní „mimo, či sub kulturností" má s Baumaxou vlastně leccos společného.

Na stojáka je totiž originální česká stand-up comedy vycházející z tradice vystoupení v angloamerických barech. „V tomto pořadu, licencovaném televizí HBO, má jeden člověk za úkol rozesmát přítomné diváky nyní to bude herec a moderátor Daniel Čech. „Už jsme v Soulu tuto úspěšnou stand up comedy dělali před dvěma měsíci a budeme v tom pokračovat", říká produkční klubu Tomáš Procházka.

Celé to probíhá tak, že se bavič postaví před publikum a během několika minut je zkouší pobavit vtipy, zpěvem, či improvizovanými scénkami. Slavným americkým příkladem byl třeba komik Lenny.

Stand up comedy je snad nejkrutějším testem komiků kdo nedokáže, aby divák zvedl oči od sklenky, natož odložil doutník a zaplácal, je vyřízen.

Irský večírek začíná v Soulu v osm hodin večer. Po vyčerpání kapacity volných vstupenek bude stokorunové vstupné, ale každý host bude přivítán, tak jak má na správném večírku být, nabídkou sklenky irské whiskey Tullamore D.E.W.

PAVEL MORAVEC