Od dopoledne bude na náměstí probíhat setkání folklorních souborů a řemeslný trh. Nejprve se představí dětské soubory Kvíteček a Kvítek z Telče, Krahuláček z Krahulčí a Kališťánek z Kaliště. Po obědě je připravený slavnostní průvod folklorních souborů, vystoupení Podjavořičanu Telč, Studánky z Březí, Rozmarýnu z Újezdce u Uherského Brodu, Šaľančeka z partnerského města Šaľa a na závěr kácení máje. "O půl druhé začne za účasti autorky slavnostní prezentace putovní výstavy fotografií ve vstupní síni radnice Poznej světové dědictví UNESCO. Autorský projekt Mileny Blažkové představuje v nové kolekci fotografií památky pod ochranou UNESCO," řekla Věra Peichlová z telčské radnice.

Zájemci se mohou zajít podívat do Univerzitního centra Telč na náměstí. Tam budou dopoledne otevírat nový obchod s propagačními předměty brněnské Masarykovy univerzity a zároveň pořádat den otevřených dveří. "V 19.30 hodin zveme na koncert filmové hudby pod širým nebem na náměstí. Do Telče přijede sto dvacet hudebníků a zpěváků a předvedou neobvyklý repertoár známých filmových melodií. Třeba z Titanicu, Hvězdných válek či Avataru. Ale osobně se těším i na autorskou skladbu dirigenta univerzitního symfonického orchestru Martina Mazánka The Relay „Balto“, která bude mít v Telči světovou premiéru," sdělil ředitel centra Jaroslav Makovec. Akce se koná při příležitosti oslav stoleté existence brněnské univerzity.

Kdo rád sportuje, může se projet na kole kolem Telče. Třetí ročník gastrocyklospolečenského nezávodu startuje v deset hodin z Panského dvora. Stejně jako v loňském roce si mohou vybrat ze dvou tras o délce 31 a 48 kilometrů. „Nejedeme na čas, cílem akce je užít si projížďku krásnou krajinou a načerpat nové síly. Na závodníky čeká i několik zastávek na občerstvení. To nabídne restaurace Na Kovárně v Mrákotíně, francouzské Bistrot de Papa v Horních Dubenkách a občerstvení na hradě Roštejně. Po roce si opět mohou nadšení nezávodníci vyběhnout na hradní věž,“ uvedla produkční Panského dvoru Telče Kateřina Kodysová. Registrovat se můžete na www.kolemtelce.cz. V ceně startovného je pivo, limonáda, klobása a polévka. Občerstvení se bude podávat po návratu do Panského dvora. Součástí nezávodu je i večerní posezení se zábavou.

Zábavu slibuje také festival minipivovarů, který od čtrnácti hodin pořádá místní Pivovar Trojan. Zájemci budou mít k dispozici dvacet druhů piv z pivovaru Trojan, Ruprenz, Popelín, Hluboká a Cobolis. Zúčastnit se mohou pivních soutěží. Chybět nebudou atrakce pro děti nebo koncerty kapel. Vstupné je 99 korun a návštěvníci na památku dostanou památeční půllitr.