VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Křivánek z Vigo: Hymna má být snadno zapamatovatelná

Jihlava - Nová hymna Dukly Jihlava, která provází hokejisty v červenožlutých dresech v letošním play-off, vznikla vcelku rychle a dá se říct, že i náhodou.

14.3.2013
SDÍLEJ:

Jihlavská kapela Vigo hraje ve složení (zleva) Roman Kříž bicí, Petr Ház basa, zpěv, Láďa Křivánek kytara, zpěv, Petr Pohanka klávesy, zpěv a Petr Kovář sólo zpěv, kytara. Reprofoto.Foto: Deník

Muzikanti z jihlavské kapely Vigo nabídli klubovému vedení, že by bylo dobré nahrát nějaký chytlavý song, který požene hráče a fanoušky za vítězstvím. Skladba byla nahrána během jediného víkendu ve studiu ve Škrdlovicích na Žďársku. Poprvé ji fanoušci Dukly slyšeli při zápase základní části, kdy Dukla hostila Kadaň. „Pamatuji zlaté časy Dukly, proto bych si moc přál, aby byla zase tam, kam vždycky patřila, a to v extralize," říká kytarista Láďa Hagrid Křivánek, podle něhož byla práce na přípravě hymny radostí. „Vycházeli jsme z toho, že hymna má být snadno zapamatovatelná, hutná a zpěvná, a to si myslím, že se nám docela povedlo," hodnotí rocker.

Kdy a kde vznikla myšlenka, že by kapela Vigo mohla složit a nahrát hymnu pro Duklu Jihlava?
Myšlenka vznikla při poslechu rádia, kde upoutávka pro fotbalové zápasy FC Vysočina měla jasnou podobu ve formě naší první hymny, ale zápasy Dukly nic. Tak jsme si řekli, že by byla škoda, aby byla Dukla bez hymny. Takže tím chci říct, že v repertoáru už jednu hymnu máme, a to pro fotbalový klub FC Vysočina.

Jak dlouho trvalo, než hymna vznikla? Nosíte třeba v hlavě nápad a pak ho na zkoušce zkusíte nahrát, nebo si to hned píšete a schováváte na pozdější dobu?
Specialista na hymny v kapele je náš klávesák Petr Pohanka, mimochodem dlouholetý sportovní fanda z Vysočiny, tak jako většina z nás. Takže s nápadem a s prvním textem přišel opět on. Dále vznikala kostra skladby v průběhu asi 14 dní a na zkouškách, které máme pravidelně dvakrát do týdne, si každý dopilovával svůj part. Asi nejvíce úprav zaznamenal právě refrén. Během dalších pár dní se dotvořilo konečné aranžmá skladby, na kterém se podílela již celá kapela. Tak to ostatně děláme i s ostatními vlastními skladbami. Jednotlivé úseky nahráváme do počítače a pak je upravujeme do konečné podoby. Původní hudební nápad i text byl tedy dílem klávesáka Petra Pohanky. Další úpravy byly v režii celé kapely.

V hymně se objevují dva pokřiky: Jedeme, Dukla, jedeme… A červeno-žluto-červený… Přesně tak fandí fanoušci, takže asi prostředí Horáckého zimního stadionu znáte, že? Máte k hokeji nějaký specifický vztah?
Tak určitě (smích). Dalo by se říct, že od raného mládí. Já jsem třeba bydlel na sídlišti U Pivovaru a zimák jsem měl prakticky za barákem. Takže s tátou jsme svého času nevynechali skoro žádný zápas. Pamatuji zlaté časy Dukly, a i proto bych si moc přál, aby byla zase tam, kam vždycky patřila, a to v extralize. I trpělivý jihlavský fanoušek by si to určitě zasloužil. Toto přání se proto objevuje i v textu hymny. Takže snad i naše skromné dílko k tomu alespoň trochu přispěje. Teď se sice na hokej dostaneme jen občas, ale i tak můžu říct, že naše kapela je skalní jihlavský fanda nejen fotbalu, ale i hokeje.

Kde byla hymna nahrána?
Hymnu jsme nahráli v našem domovském studiu AB Records ve Škrdlovicích, kde natáčíme i naše třetí CD, a na kterém bude i tato hymna společně s hymnou FC Vysočina. To budou bonusové materiály.

Jak dlouho trvalo samotné nahrávání? Šli jste do studia s už doladěným materiálem, který stačilo jenom nahrát, nebo jste pilovali ještě přímo na místě?
Do studia jsme šli s připraveným materiálem, který se samozřejmě v podobě drobných úprav ještě během natáčení doladil, tak jako vždycky. Natáčení jsme z důvodů častých chorob v kapele museli odkládat. Ale nakonec se vše stihlo během pátku a soboty (15. a 16. února poznámka autora) nahrát a v neděli proběhl konečný mastering hymny.

Proběhlo natáčení bez problémů?
Natáčení nebylo úplně stoprocentní, hlavně při vokálech jsme nebyli ještě všichni fit. Proto možná není ten sbor až tak hutný, jak by možná mohl být, ale myslím, že jsme udělali, co jsme mohli.

Výsledek je ale skvělý…
My jsme jako kapela zastánci toho, že to, co se natočí, by se mělo co nejvěrněji zahrát i naživo. Mohl tam být klidně sbor mnichů, ale pak by to naživo znělo hodně rozdílně. No a podobně tak jako u první hymny jsme vycházeli z toho, že hymna má být snadno zapamatovatelná, hutná a zpěvná, a to si myslím, že se nám docela povedlo.

Jak takové natáčení probíhá? Točili jste každý nástroj zvlášť, nebo jste jeli „na první dobrou"?
Každý nástroj se natáčí zvlášť. Prvně bicí, pak kytary, klávesy, basa a nakonec vokály.

Jaké bylo obsazení nástrojů?
Bicí odbušil Roman Křižák Kříž, kytary provětrala moje maličkost Láďa Hagrid Křivánek, klávesy naťukal Petr Pohy Pohanka, basu produněl Petr Hazík Haz a sólový zpěv nahrnul Petr Iljič Kovář.

Kapela Vigo hraje poměrně dlouho. Kdy a jak vznikla?
Kapela se dala dohromady asi v roce 2005, už nevím přesně. S klávesákem a bubeníkem jsme spolu hráli už za studentských let samozřejmě po zábavách. Pak se k nám přidal i Peťa Haz na basu a nakonec přišel zpěvák a frontman Petr Iljič Kovář. To bylo v roce 2009.

Hrajete klasický bigbít. Co vše jste schopní posluchačům zahrát?
V poslední době jsme hráli jak koncertní vystoupení, kde prezentujeme vlastní tvorbu z našich dvou natočených CD Zapomeň… a Hra s osudem i pár novinek, tak i klasické zábavy, kde hrajeme jak věci svoje, tak i převzaté. Tak nějak půl na půl. Do budoucna nás však klesající zájem o zábavy na Jihlavsku a naše snaha spíš prezentovat vlastní tvorbu nutí k zaměření se na koncertní a klubová pódia. Samozřejmě, pokud přijde nabídka na atraktivní tradiční zábavu, neodmítneme.

Váš hudební a muzikantský vzor?
Pro mě samotného, co se týče kytary, je z našich interpretů nedostupný vzor v podobě Michala Pavlíčka, a pak bych mohl uvést třeba Miloše Dodo Doležala, u kterého jsme natáčeli naše první CD. Jinak se mi líbí současné severské metalové kapely a samozřejmě poslouchám rockovou klasiku jako třeba AC/DC, Van Halen a další.

Koncertujete, hrajete na zábavách… Jak často a kde všude?
Většinou to je Vysočina a blízké okolí. Ale hráli jsme už i v Praze a třeba na Plzeňsku. Jelikož nám pořád chybí schopný manažer, je to všechno na našem volném čase. Přes zimu je to slabší, ale od jara je to i čtyřikrát do měsíce.

Kde vás mohou posluchači v nejbližší době slyšet?
V Jihlavě v sobotu 16. března v Soulu s našimi hosty kapelou Boonker a zábavovou legendou, pražskou kapelou Markýz John. Poté vystoupíme 30. března zase jako jejich hosté v klubu Kain v Praze.

Co vás právě teď nejvíc zaměstnává?
Intenzivně pracujeme na dokončení našeho třetího CD, natočení klipu a plánujeme koncertní vystoupení, a to nejen s hudebními novinkami.

ZDENĚK DRLA

Autor: Redakce

14.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První vydatné sněžení zimy 2017/2018 prověřilo řidiče na Vysočině v neděli 19. listopadu. Na silnicích od rána ležela několikacentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. Všechny hlavní tahy ale zůstaly sjízdné.
4

OBRAZEM: Řidiče prověřilo první vydatné sněžení, chumelit bude i v pondělí

Zapálené svíčky, kytice, satirická představení i hudební vystoupení. Takové bylo páteční vzpomínání na události, které se staly 17. listopadu roku 1989. Akce, kterou pořádal Spolek pro navrácení sochy Tomáše Garrigua Masaryka do Jihlavy, probíhala v Jihla
7

OBRAZEM: U klíčů v Jihlavě se vzpomínalo

Postavení myslivců není takové, jaké by si zasloužili, říká jejich šéf

Vysočina – Proč mizí zajíci z krajiny, kolik zvěřiny obvykle myslivci získají z honů a kdo asi otrávil mláďata orla mořského na Třebíčsku. Nejen na to odpovídal novopečený předseda Okresního mysliveckého spolku Třebíč Tomáš Sedláček. Dostalo se i na Menzelův snímek Slavnosti sněženek. „Ulovit divoké prase v roce 1983 byla událost. To už je dnes úplně jinak,“ říká.

Úsekové měření u Meziříčí skončilo, prohřešků se dopustily tisíce

Vysočina – Na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou končí v sobotu 18. listopadu úsekové měření. Kvůli rekonstrukci dálnice je tam mezi 146. a 153. kilometrem rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině. Meziříčská radnice teď vyřizuje tisíce přestupků řidičů, kteří toto omezení nerespektovali. „Bylo tam zaznamenáno průměrně kolem dvou tisíc přestupků týdně,“ informoval tajemník meziříčského městského úřadu Marek Švaříček.

OBRAZEM: Gól přišel pozdě. Souboj nováčka s lídrem ovládl favorit

Jihlava - V hokejové extralize svedl los 22. kola k sobě nováčka z Jihlavy a západočeského lídra tabulky Plzeň. Na zajímavý souboj bratrů Kubalíkových však již nedošlo. Starší Tomáš sice v dresu Dukly nastoupil, ale mladší Dominik se vrátil do švýcarské ligy. Zápas se tak stal bitvou mezi brankáři Škarkem a M. Svobodou, v minulé sezoně spoluhráči, ze které vyšel vítězně plzeňský gólman.

Vysočina odehrála na Letné statečnou partii, srazil ji gól z úvodu

Jihlava, Praha – Mohli překvapit. Povedenou partii odehráli na stadionu Sparty jihlavští fotbalisté. Na Letné si překvapivě vypracovali velké množství brankových příležitostí, nevyužili však ani jedinou. Naopak sami už ve čtvrté minutě z první povedené akce domácích inkasovali a domů odjížděli s nejtěsnější porážkou 0:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT