Ve středu večer po setmění promítne venkovní plátno český dokument scénáristky a režisérky Denisy Slavíkové, rodačky z Jihlavy. Ta začala podnikat před čtyřmi roky, když jí bylo 21 let. Založila vlastní modelingovou agenturu, jež dává šanci i modelům s jinými mírami než jsou 90-60-90.

V nedávné době vytvořila dokument ID 21, který se snaží upozornit na problém dnešní konzumní společnosti. Poprvé se promítal na zlínském festivalu Skrz Prsty. „Domácí premiéru v Jihlavě bude mít na našem letním kině a o měsíc později v Praze," uvedla organizátorka Kamila Gebrtová. „Denisa se tímto filmem snaží rozpoutat diskusi ohledně pojmu ideální krása," dodala Gebrtová. Ostatně po filmu je naplánován prostor právě pro diskusi.

O týden později vypukne Pátrání po Sugar Manovi. Snímek vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze, největší rockové hvězdy 70. let, která hvězdou vlastně nebyla. Producenti objevili Rodrigueze v zapadlém detroitském baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, pirátská kopie jedné z nahrávek se ale mezitím náhodou dostala do JAR, kde se v následujících dvou desetiletích Rodriguez stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones.

Nejlepší dokument roku 2013

Film byl oceněn Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2013. „Kdyby tenhle příběh někdo napsal jako filmový scénář, dostal by od kritiků pěkné kapky, protože něco tak vykonstruovaného se jen tak nevidí. Jenže ono se to stalo," poznamenala Gebrtová.

Poslední srpnovou středu přijde na řadu český kultovní film Šeptej v režii Davida Ondříčka a s hudbou Jana P. Muchowa, respektive songy Colorfactory. Na 3. září si jako poslední snímek a zároveň film na přání diváci letního kina při on-line hlasování vybrali Pěnu dní, v hlavní roli s Audrey Tautou. Milostný příběh plný surrealismu, hravosti a fantazie podle románu Borise Viana.

LUCIE ŽÁČKOVÁ