Plátno před Kavárnou muzeum na Masarykově náměstí bude ve středu večer patřit snímku Happy End z roku 1967. Tato česká experimentální komedie je dílem pelhřimovského rodáka a režiséra Oldřicha Lipského.

Ten do hlavních rolí snímku obsadil velká jména české kinematografie Vladimíra Menšíka, Jaroslavu Obermaierovou, Josefa Abrháma či Stellu Zázvorkovou. Na filmu spolupracoval i Miloš Macourek.

Film je nezvyklý a odvážný díky tomu, že celý děj vypráví pozpátku, včetně dialogů. Pro Happy End tedy není ani tak důležitý sám životní příběh hlavního hrdiny v podání Vladimíra Menšíka, ale spíše způsob, jakým se odehrává. Lidé chodí pozpátku, rovněž koně skáčou přes překážky pozpátku, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř. Hlavní hrdina a vypravěč Bedřich Frydrych se po narození, kterým byla poprava na gilotině, a dětství stráveném v lyceu de facto ve vězení pouští do světa.

„Nečekejte toliko komedii, jako totální genialitu na filmovém plátně. Připravte se, protože film právě končí," dodala za organizátory Kamila Gebrtová.

LUCIE ŽÁČKOVÁ