Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutky mají své království v Hodicích

Hodice -Z rádia se linou tóny rozhlasové stanice Vltava, taková hudba se přesně hodí do hodického Království loutek.

30.6.2009
SDÍLEJ:

Království loutek v HodicíchFoto: DENÍK/Jaroslav Paclík

Loutky v obci kousek za Třeští vyrábí Radek Polanecký. V obýváku mu visí několik kašpárků, figurky šlechticů, princezna i Don Quijote s koněm Rosinantou. „Kašpárci jsou komerčně nejúspěšnější,“ poznamenal v rozhovoru Polanecký.

A jaké jsou největší zvláštnosti ve vaší sbírce?
Jsou tu kostlivci nebo děsivé figurky. Ty si někteří zákazníci také objednávají. Chtějí také třeba vodníky nebo čarodějnice. Největší zájem je ale o kašpárky.

Z jakého dřeva vyřezáváte?
Většina loutek je z lípy. Dá se z ní dobře řezat. Figurky se skládají z většího počtu komponent. Výroba kašpárka zabere přitom čtyři až pět dní. Náročnější věci, které jsem dělal průběžně s jinými díly, trvaly dva měsíce. To byl například ten kůň Dona Quijota Rosinanta.

Kdo loutky nejčastěji kupuje?
Většinou je kupují právě cizinci, Království loutek si najdou na internetu a pak se ozvou. Většina děl se přitom prodá jako suvenýr v Praze, třeba na Karlově mostě.

Kolik jich tak uděláte?
Jak přišla krize, tak se loutek prodává méně. Jinak před krizí šlo na odbyt tak pět šest loutek měsíčně. Snad obchody v Praze, kde se mé loutky prodávají, nezkrachují.

Je ve vaší sbírce loutka, kterou byste neprodal?
Kusy, které mám vystavené v Hodicích, třeba takové, jako je Don Quijote, ty bych neprodal. Ale udělal bych třeba jejich kopie, pokud by měl zákazník zájem.

S výrobou loutek jste začal už v dětství?
Ne, až tady v Hodicích, kde žiji s dcerou devět let. Jinak jsem už jako kluk vyřezával figurky nožíkem nebo dlátky.

V Třešti je silná betlemářská tradice. O tom asi víte.
Určitě, a v rámci možností se do jejich pořadu Dřevořezání zapojuji. Stejně tak i čtrnáctiletá dcera. V Třešti jsem se účastnil tří ročníků Dřevořezání, letos mi to nevyjde.

Lákalo by vás vytvoření velkého betlému?
Figurky a zvířátka do betlému jsem také vyřezával. Jelikož mám ale jako živnost loutky, tak se věnuji spíše jim. Když se ale objeví zakázka na figurku do betlému, tak klidně vyřežu i figurku do betlému.

Kolik loutek máte a kolik jste jich už v rámci kariéry vyřezal?
Nedělám si statistiku. Kolem čtyř set jich ale za těch devět let bude. Doma mám momentálně pětatřicet loutek.

Slouží některé vaše loutky divadelníkům?
Loutková divadla si ode mě kupují loutky jenom výjimečně. Jedno divadlo chtělo například vyřezat hole, na kterých byly podobizny herců. Jiná divadelní scéna zase požadovala stehenní kost.

Kde čerpáte inspiraci pro vaše díla?
Inspiraci pro výrobu loutek čerpám z literatury. Dělám si také různé nákresy, někdy si připravím jako šablonu hlavičku z hlíny a pak loutku vyřezávám podle ní.

Mají figurky Radka Polaneckého nějaký společný rys?
Těžko říci.

A výstavy loutek, ty míváte?
Občas ano, spolupracoval jsem při nich například s výtvarnicí Dagmar Holanovou. Jinak dělám výstavky i tady doma v Hodicích. Přicházejí děti.

Jste vyučeným řezbářem?
Ne. Jsem vyučený spojový mechanik. Co se týče loutek a výtvarné stránky, tak na to nemám školy.

Co máte právě rozděláno v řezbářské dílně?
Nyní vyřezávám Krista na kříži. Vytvářím si další dílo pro mou domácí kolekci, kterou pak ukazuji zákazníkům, aby viděli, čeho jsem „schopen“.

Třešť je Městem betlémů, co kdyby se Hodice staly Obcí loutek?
Tak, co se týče betlémů, v Třešti se tvoří společný betlém, ve kterém mám zastoupení v podobě tří figurek. Dcera Šarlota tam má dvě figurky. V Hodicích jsem zatím jednu loutku věnoval starostovi a škole.

A když už odhlédneme od loutek… Tak po zdech vašeho domku jsou rozvěšeny obrázky zajímavých míst. Vím, že jejich autorem jste také vy. Kde malujete nejraději?
Hodně mě zaujal hrad Roštejn a jeho okolí. Obrázky Roštejna nemám doma, zapůjčil jsem je na hrad. Jsou tam dva. Na Roštejn jezdím často. Když je hezky, tak i několikrát týdně. Tam čerpám inspiraci a mám tam klid. Rád maluji v přírodě.

Autor: Jaroslav Paclík

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hráči Vysočiny nemohou stále najít recept na zkrocení vršovických klokanů. 
Nevyšlo jim to ani v jednom z předchozích osmi prvoligových pokusů. Dočká se Vysočina v pátek?

Jihlavské fotbalisty čeká velká výzva. Konečně vybrat klokaní kapsu

Ilustrační foto.

Zamčené kolo v lese ukradl neznámý zloděj

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlavsko - Kam za sportem na Jihlavsku.

Na jihlavské radnici vrcholí přípravy blížících se voleb

Jihlava - Už zítra 20. října začínají volby do Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu ČR. Hlasovat se začne od 14 hodin a voliči budou moct přijít až do desáté hodiny večerní. V sobotu je pak možné vhodit svůj hlas pro preferované kandidáty od osmi hodin ráno do dvou hodin odpoledne.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Jihlava – Počtvrté v nové sezoně se představí prvoligoví basketbalisté BC Vysočina před svými fanoušky. Tentokrát budou svěřenci trenéra Pešouta hostit pražský výběr GBA, se kterým nemají zrovna lichotivou bilanci.

Napadený rozhodčí je v domácím léčení, trest vynese komise příští týden

Jihlava – Fotbalista Nedvědice Roman Šikula se výši trestu za napadení rozhodčího Ondřeje Půlpána v utkání I. B třídy v Rokytnici dozví až příští týden. Disciplinární komise svůj verdikt vynese až podle toho, zda pracovní neschopnost sudího přesáhne sedm dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení