Malíř z Jihlavy se na tvůrčí stáž dostal díky vzájemné spolupráci Kraje Vysočina a francouzského regionu Grand Est v oblasti kultury a umění. Tomáš se tak setkal s řadou umělců z Brazílie, Mexika, Kanady, Německa, Španělska, Korey či Austrálie.

„Inspirace respektive inspirační pobyty umělců probíhají oboustranně. Vysočina má už za sebou několik pracovních pobytů francouzských výtvarníků. Loni v prosinci a letos v červenci přijeli dva francouzští výtvarníci na kratší tvůrčí pobyt na zámku ve Žďáru nad Sázavou,“ řekla o projektu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Umělec v ateliérech rezidence v Camac namaloval mnoho větších obrazů, kterými následně zaplnil celý svůj zapůjčený ateliér. „Tomášovo dílo je charakteristické zaměřením na problém masově reprodukované a šířené vizuality. Do svých pláten, tedy dvojrozměrných obrazů, vmalovává a jakoby instaluje figurky, výstřižky postav, makety předmětů, modely, prvky ze stavebnic, ale i špejle, nůžky či kousky kartónu, které staví do zvláštních interakcí a situací, v nichž mohou rozehrát nové a nečekané významy. Jeho dílo nutí přemýšlet o samotném zrakovém vnímání reality,“ popsal autorovu tvorbu Jan Skála z úseku zahraničních vztahů Kraje Vysočina.

Umělce, kteří dostanou možnost zúčastnit se podobných stáží, vybírá tým složený z pracovníků francouzského centra Camac, Kraje Vysočina a tří vysočinských galerií. V zahraničí se již dříve učili také malíř Jaroslav Grodl a grafik Jan Vičar.