„Už loni jsem tu byla. Jezdím sem ráda, mám tu známé a ta dálka mi nevadí,“ řekla s úsměvem Jiřina Boková. U jejích dvou stolů se zastavovalo nejvíce zvědavců a nebylo divu. Do krajského města přivezla desítky kraslic zdobených různými technikami. Kraslici navíc zájemcům na počkání namalovala. „Naučila jsem se snad všechny techniky, ale věnuji se těm, které se mi nejvíce líbí,“ dodala Boková. Dovezla kraslice malované například pomocí batiky. „Včelím voskem se namalují ornamenty a pak se vajíčko natře barvou. Až barva zaschne, odstraní se včelí vosk,“ popsala jednu z technik Boková. K vidění byla i vajíčka s reliéfem, děrovaná nebo ozdobená drátkovou technikou.


Děti se jí prý často ptají, co znamenají ornamenty na kraslicích. „Všechno to jsou znaky přírody. Například podle tvaru bychom si mohli myslet, že se jedná o srdce, ale je to znak pro pole. Na každém vajíčku nahoře a dole kolem dírek jsou čárky, tedy slunce. Vlnovky jsou potůček a tečky kolem něj jsou kamínky. Na kraslice kreslím i včely, vlaštovky a kočičky. Na tradičních kraslicích bychom měli najít veškeré znaky jarní přírody,“ vysvětlila Boková. Jak se do vajíček dělají malé dírky, aby se nezničila? To byla zase nejčastější otázka dospělých. „Nejvíce se mi osvědčila velká stojací a obyčejná bruska. Je to ale individuální záležitost, někdo používá třeba i pilníčky na nehty,“ opakovala Boková. Aby byla věrohodnější, neváhala sáhnout po svém tabletu. Mezi desítkami fotek, které vyfotila na různých akcích, hledala tu s bruskou. Když se jí dírka nepodaří udělat, tak vajíčko nevyhodí, ale snaží se jej namalovat tak, aby vada nešla vidět. „Je to nekonečná práce,“ odpověděla Boková na otázku, jak moc času jí zabere ozdobit jedno vajíčko.

Ve vestibulu radnice vystavovala malovaná vajíčka nejen od slepic, ale také velká husí a malá od perliček či holubů. Slepice či husy však doma nechová. „Sháním vajíčka od různých chovatelů. Žádám je, aby ta nepotřebná nevyhazovali a dali mi je. Shánění vajíček mi jde ale stále čím dál hůře,“ posteskla si Boková.

Vytváření velikonočních kraslic není jejím jediným koníčkem. Ráda také plete. Doma má už přes sto čtyřicet pletených postaviček. V roce 1998 dokonce začala plést postavičky do betléma.