Do letošního ročníku bylo přihlášeno více než 400 soutěžních modelů a další stovka modelů byla nesoutěžních. „Převažovala letadla. Nejnabitější byla kategorie 1:72, kde bylo dohromady asi šedesát soutěžních kousků. Letos máme rekordní účast," pochvaloval si v průběhu sobotního dne Šourek. V tu chvíli ještě nevěděl, kolik dorazí návštěvníků. I toto číslo bylo nakonec rekordní. Přišlo téměř 700 platících. Opět o něco větší číslo než v předchozích letech.

Do Jihlavy dorazil z Havlíčkova Brodu také modelář Zdeněk Smaženka. Ten se už léta věnuje lepení papírových modelů. V Jihlavě zaujal svou miniaturou zámku Žleby a celou řadou modelů formulí. Návštěvníci se podivovali nad tím, že i kolečka jsou z papíru, i když vypadají jako gumová.

Laser úprava

„Mám speciální papír, kde jsou laserem udělané vzorky pneumatik," ukazoval Smaženka. Ten se lepení modelů věnuje už od dětství. Dnes bydlí v bytě a na svého koníčka má vyhrazenou pracovnu. „Čas si najdu. Bydlím v bytě, takže to není takové práce, jako by bylo třeba kolem domu či zahrady," zamyslel se Smaženka.

Na soutěžní výstavu se přišel podívat také Pavel Kučera se svým synem Dominikem. Synovi učarovala hlavně velká loď Santa Maria, která patřila mořeplavci Kryštofu Kolumbovi. Tatínek se poohlížel po trochu jiných modelech. „Sám mám doma také pár modelů, ale na soutěž bych si s nimi netroufl. Líbí se mi tu hlavně modely vojenské techniky, ty mám v oblibě," vyjádřil se Kučera.

Na soutěžní přehlídku přijelo asi 150 modelářů z celé České republiky. „Jsou tu 
z Ostravy, Ústí nad Labem, Berouna nebo z Liberce. Opravdu jde o modeláře z celé České republiky," potvrdil Šourek. Ten byl sám v týmu hodnotitelů.

Ve 29 soutěžních kategoriích musel každý hodnotitel označit trojici modelů. Ty potom seřadil na první tři místa. „Od každého hodnotitele zadáme údaje do počítače a ten nám vyhodnotí vítěze," popsal způsob, kterým se vybírají ocenění v jednotlivých kategoriích Šourek.

Kromě soutěžní náplně akce mohli lidé přijít na doprovodný program. Programový koncept soutěže měl na starosti Pavel Slavík z jihlavského klubu modelářů.

Největší ohlas zaznamenala beseda s Oldřichem Pelčákem. Ten je vojenským letcem a kosmonautem. Byl dokonce náhradníkem Vladimíra Remka, který se jako první československý kosmonaut letěl do vesmíru.

„Absolvoval stejný výcvik jako Vladimír Remek. Měl tehdy padesátiprocentní šanci, že poletí on. Nakonec si tehdejší vedení vybralo Remka," poznamenal Slavík. Ten asi šedesátce posluchačů prozradil, co všechno příprava kosmonauta na let do vesmíru obnáší. Dokonce se lidé dozvěděli i to, jakým způsobem chodili kosmonauti ve vesmíru vykonávat velkou potřebu na záchod.
Kromě absolvování besedy s Pelčákem lidé přišli například na povídání s Miroslavem Brychtou, který přednášel o letecké havárii Fordu Tri-Motor ČSA v srpnu 1930 v Jihlavě-Bedřichově. Další třicítku návštěvníku zaujalo promítání filmového dokumentu o letcích na křídlech RAF.

V rámci doprovodných aktivit mohli lidé na Masarykově náměstí v Jihlavě zhlédnout maketu legendární stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti, kterou zapůjčil jihlavský Czech Spitfire Club. Letos je to osmdesát let, co vzlétl první prototyp tohoto letounu.