Frontman Jiří „Api“ Novotný okolo sebe postavil novou formaci. Ta už má za sebou premiérový koncert v jihlavském klubu Trane a těší se na další akce. „Morava má nové věci a staré věci v novém kabátě,“ shrnul charakteristiku obnovené kapely Api a dodává: „Má novou image a získala nového charismatického zpěváka.“

Tím je Petr „Doldy“ Dolének ze Sezimova Ústí. „Morava žije dál, nenechala se srazit na kolena od lidí, kteří jí nepřejí, a to je nejdůležitější,“ prohlásil Doldy

„Jsem rád, že slyším pochvalné ohlasy od fanoušků, kteří jsou s námi od začátku devadesátých let. Tohle bylo seznámení kapely s novým zpěvákem a už registrujeme spoustu nabídek na koncerty,“ těší manažera skupiny Ondřeje Němce.

Pochvalně si vyjádřil i bývalý zpěvák Fany: „Doldy je člověk, který Moravu oživil, a je dobře, že do ní přišel.“

Další vystoupení je naplánováno na 28. listopadu v Trnavě na Třebíčsku o den později opět v jihlavském Tranu. „Domluveni jsme byli s kapelou Tublatanka, ale teď je nad tím otazník. Maťo Ďurinda (zpěvák Tublatanky – pozn. autora) je po operaci tříselné kýly, takže uvidíme. Bylo by to fajn, protože spolu jsme už vystupovali v minulosti několikrát. V každém případě máme nabídky ze Slovenska a v červnu příštího roku budeme koncertovat i v Polsku,“ dodává Němec.

Příznivci Moravy si určitě nenechají akci v Jamném, kde se 14. února uskuteční rockový festival kapel z Vysočiny.

Morava bude vystupovat společně s tělesem Starway, což je projekt Jiřího Novotného. „V podstatě je to součást Moravy. Je to původně instrumentální hudba, ale některé skladby jsou již zpívané,“ vysvětluje Api.

-------------------

Zkusil konkurz a skončil v kapele

Vyřešit post zpěváka, to je klíčová věc pro každou kapelu. Moravě pomohla náhoda, ale stojí za to. Nová posila Petr Dolanek se totiž rekrutuje ze Sezimova Ústí a pochází z metalové kapely Dirty Game.

První otázka nemůže být ani jiná. Jak se tedy Doldy stal zpěvákem Moravy?
Já bydlím v Sezimově Ústí a jednou mi kamarád Faustýn zavolal a řekl mi: ‚Zpěvák z Moravy odešel kvůli rodinným důvodům a ta vyhlašuje konkurz.‘ Prý abych to zkusil. Našel jsem si na stránkách číslo na Apiho a požádal ho, ať mi pošle nějakou nenazpívanou píseň. Poslali mi Léto s tebou, to se mi líbilo. Hned jsem písničku nazpíval a odeslal ji Apimu zpět.

Vy jste z metalové kapely. Morava dělá muziku jemnějšího ražení. Nedělá vám to problémy?
Muzice se věnuju dlouho a tenhle styl mi problém nedělá. Původně jsem do toho jít nechtěl, ale přijel jsem za klukama, pokecali jsme a dohodli jsme se, že to zkusíme.

Nemáte obavy, že lidi budou říkat, že Morava není to, co bývala?
Ona ale je opravdu jiná. Nebude to, co bývala. Lidi poslouchají zpěváka. Každopádně je známá a má velký potenciál.

Budete teď hrát osvědčené staré kousky, nebo se zaměříte na novou tvorbu?
Budeme hrát ty, co před tím, akorát jinak. Anděl, Klaun, Morava, Léto s tebou, to jsou dobré věci. Akorát je oprášíme a dáme tomu nový kabát. Víc přitvrdíme, některé věci doděláme. Připadá mi, že pár jich je šitých horkou jehlou. Ale mají dobrý motiv. Samozřejmě s Apim budeme dělat i nové pecky.

---------------

NOVÁ MORAVA
Petr „Doldy“ - Dolének zpěv
Jiří „Api“ Novotný - kytara a zpěv
Jiří „Jelda“ Jelínek - bicí a zpěv
Martin „Chaly“ - Chaloupka baskytara
Jaroslav Lavička - klávesy