Vše začalo československými historickými vozy, pak přibyly hračky a modely z tehdejšího východního bloku. Nyní lze v muzeu vidět i exponáty z daleké Kanady nebo Japonska. Celkem je jich přes deset tisíc, což znamená také zápis do knihy rekordů. „Myslím, že máme zastoupeny veškeré státy, kde děti mají modely aut. Veškeré kontinenty určitě,“ uvedl s potěšením ředitel muzea Robert Švec.

Kupovat autíčka po celém světě dnes už prý nepředstavuje neřešitelný problém. „Většinou se modely shání pomocí internetu. Bylo to přes aukční portály a poté nás kontaktovali i sami sběratelé, kteří nám nabízeli modely,“ prozradil Švec. Ceny modelů přitom byly od desetikorun na bleším trhu až po statisíce. „Je to o tom, jaká to je hračka a co se k ní váže. Jsou prototypy, hračky, kterých bylo vyrobeno pár kusů a pak jsou úplně běžné hračky,“ vysvětlil ředitel. On sám má nejradši bowdenově ovládané modely ites, které jsou umístěny v přízemí muzea.

Některých kousků je vystaveno hned několik, nejsou ale ani v těchto případech na prodej. „Máme určité přebytky modelů, které se podařilo zakoupit s menší sbírkou. Ty jsou ale na výměnu nebo s nimi počítáme do dioramat, která bychom chtěli do budoucnosti v muzeu připravit,“ uvedl Švec.

Nedávno se pak muzeum rozšířilo o výstavu pro dívky. „V posledním patře jsme loni otevřeli výstavu holčičích hraček, jsou tam i společenské hry a stavebnice,“ připomněl Švec, co je k vidění vedle místnosti, kde jsou dřevěné hračky, jejichž stáří se už počítá na desítky let. Největší zájem o muzeum však přesto mají stále muži a to od třiceti let výše. U dětí je zřetelně vidět, jestli je k zálibě ve sběratelství rodiče vedou, nebo nikoliv.

Aktuálně je v muzeu k vidění výstava modelů vozů, kterými jezdil slavný agent 007 James Bond. „Jsou tu vozidla, která hrála ve filmech, a to včetně malých rolí. Je to zhruba dvě stě padesát aut. Máme tady i skutečné auto, které hrálo v Jamesi Bondovi, to je tedy v měřítku 1:1,“ potvrdil Švec.

Zajímavé jsou také komentované prohlídky, které lze udělat pro menší skupinku návštěvníků. „Lidé se mohou dozvědět o různých raritách, což se dnes už těžko dozví jinde. Mluvíme o hračkách, o výrobě, kolik jich bylo, jaké jsou nejdražší, jaké tu máme prototypy a jaké hračky nikde jinde na světě neuvidíte. Máme i příběhy, jaké barevné provedení komunisté zakázali vyrábět a podobně,“ vyjmenoval Švec, který se v provádění střídá s kolegou sběratelem. Oba jsou tak dostatečně fundovaní.

Často chodí místní, kteří mají vstup zdarma. „Lidi z obce jsou spokojení, že se zámek dal dohromady a vznikl tady hezký kout, kam mohou místní kdykoliv přijít,“ řekl s úsměvem Švec a dodal, že je často využívána zejména kavárna, která je v těsné blízkosti muzea. V ní se nachází vedle dětského koutku zejména kompletní archiv společnosti Abrex, je to zhruba 1 400 autíček v rozměrech 1:72, 1:43 a 1:18, které kdy Abrex vyrobil za své dvacetileté působení. Kapacita je dostatečná, některé vrchní regály jsou zatím volné.