Třemi novými auty se v letošní turistické sezoně chlubí telčské muzeum techniky, které se nachází v prostorách bývalé parní pily. To ale není jediná novinka, kterou tam návštěvníci uvidí. Expozici totiž od května zpestří asi deset figurín v dobových oděvech ze 20. a 30. let minulého století.

„Pořídili jsme si tři nová auta. Nejstarším z nich je Ford T z roku 1916, vyrobený v Americe. Téměř stoletý exponát se nachází v původním stavu, v jakém jezdil po silnici, jeho věk je na něm znát. Například schází potahy na sedačkách," řekl majitel muzea Aleš Wimmer s tím, že dalšími dvěma nováčky jsou ještě vůz Franklin z roku 1927 a Armstrong Siddeley z roku 1951.

„Na Fordu T je nejzajímavější to, že se jedná o revoluční model. Je to první pásově vyráběný automobil, který doslova posadil Ameriku na kola. Masově se rozšířil mezi lidi, byl pro ně laciný a dostupný, toto auto zaplavilo Ameriku," doplnil Wimmer. Ford model T se vyráběl mezi lety 1908 1927.

Značka Franklin, jejíhož zástupce z roku 1927 teď mají v telčském muzeu, je spojována se jmény známých amerických letců Amelie Earhartové a Charlese Lindbergha. „My samozřejmě nemáme stroj, který tito letci přímo vlastnili. Když zrovna nelétali, jezdili těmito vozy. Byli tvářemi této značky a propagovali ji. V roce 1928 dokonce vznikl nový model, který svým označením Airman odkazoval na tyto slavné osobnosti," přiblížil další zajímavost Wimmer. Automobil Armstrong Siddeley z roku 1951 se zase může pochlubit poloautomatickou převodovkou. „To je spíše jen taková perlička, která osloví hlavně znalce," dodal Wimmer. Oba zmíněné vozy prošly jen menšími opravami, je na nich opět vidět, co všechno už mají za sebou.

Expozici starých strojů a další kuriozit z dob našich babiček od května ozvláštní zhruba desítka figurín s dobovým oblečením. „Chtěl bych, aby vystavené oděvy byly z větší části originály s minimem novodobých úprav. Půjde o dámské kostýmky, pánské obleky, saka, kabáty nebo kožené bundy, které opravdu pamatují dobu před osmdesáti, devadesáti lety," vysvětlil Wimmer.

Unikátní skvost

Telčské muzeum se chlubí i dalšími zajímavými kousky. Naprostým unikátem je automobil Armstrong Siddeley z roku 1919 s přezdívkou Nellie. V tak dobrém stavu, tedy renovovaný a pojízdný, se totiž zachoval jako jediný na světě. Ještě se ví o dvou kusech tohoto typu automobilu, které jsou ale neúplné.

V muzeu návštěvníci uvidí padesát motocyklů, více než dvacet aut, devadesát historických kočárků, přes dvacet stabilních motorů, bicykly, rádia, elektrospotřebiče a další věci. Prohlédnout si mohou i ukázku staré zubařské ordinace nebo dobové dílny automechanika. V dubnu a říjnu je otevřeno o víkendech a svátcích v době od 10 do 17 hodin, v květnu až září pak denně od 10 do 18 hodin.

„Turisty a další zájemce může přilákat také jarní vyjížďka přátel našeho muzea, která se uskuteční úplně poprvé. Sraz účastníků je v neděli 26. dubna v době od půl desáté do půl jedenácté dopoledne. Pojedeme na asi dvacet až pětadvacet kilometrů dlouhou vyjížďku v okolí Telče, přesná trasa je ale překvapením," dodal Wimmer.

Muzeum techniky otevřeli 11. srpna 2012 v prostorách bývalé parní pily, kterou v roce 1873 založil Leopold Podstatzky-Lichtensteinl.

ZUZANA MUSILOVÁ