V prostorách jihlavského Divadla otevřených dveří (DIOD) se diváci mohou ve středu přijít podívat na představení Mysterium svět v podání divadla T.E.J.P. Začátek je v pět hodin odpoledne.

Jihlavské divadlo T.E.J.P. realizovalo řadu site-specific projektů. Je to žánr, ve kterém je divadelní představení inspirováno místem, kde se odehrává, volně na něj navazuje a rozehrává situace, které na klasických divadelních prknech nejsou možné. Příkladem může být představení Edisóni neverbální představení s kinetickými objekty, maskami a pozemní akrobacií. Do této formy patří také právě autorské monodrama Mysterium svět.

Toto mysterium diváka zavede do 20. července 1969, kdy ve 22.15 centrálního amerického času Neil Armstrong spatřil z povrchu Měsíce planetu Zemi a z reproduktorů se ozvalo: „Z Měsíce se svět podobá cirkusové manéži."

Představení je pojato jako divotvorná one-man show Jakuba Škrdly očekávající aktivní reakce diváka.

Jakub Škrdla je dlouholetým členem Horáckého divadla Jihlava. Na scénáři, dramaturgii a režii se se Škrdlou podílela Barbora Jandová, která s ním spolupracovala na více projektech, jako jsou Loučky v Loučkách u Vílance.

MARTIN MEJSTŘÍK