První z nich je výstava betlémů a starých hraček na Jihlavských terasách. Unikátní expozici od různých sběratelů i současných autorů uspořádala Marie Bohuňovská, které se podařilo sehnat například i skříňový betlém Miroslava Valenty z Uherského Hradiště. Ten na vnější straně po uzavření vyobrazuje ukřižování Ježíše Krista, takže se dá použít i o Velikonocích.

Výstavu naleznete ve zrekonstrovaném areálu bývalé továrny Tesla v Havlíčkově ulici 30. Končí 6. ledna. Otevřeno je od 9.30 do 17 hodin, vstupné je 50 korun, snížené pro děti a seniory 30 korun, skupinové (nad 20 osob) 25 korun.

Druhou expozicí, jež končí v neděli na Tři krále, je výstava Konec světa s oblohou v kavárně Muzeum. V historii lidstva již bylo předpovězeno nesčetné množství konců světa. A velmi často se pozornost předpovídačů apokalypsy obrací k obloze…

Výstava „Konec světa s oblohou" s jistou dávkou nadsázky představuje právě některé z potenciálně nebezpečných kosmických jevů a objektů.

Základem výstavy jsou snímky pořízené největšími světovými dalekohledy a kosmickými sondami. Expozici připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.

MARTIN MEJSTŘÍK