V únoru a březnu se konají ve více než 150 českých městech projekce nejlepších tuzemských i zahraničních filmů uplynulé sezony, a to v rámci putovního Filmového festivalu expediční kamery. Dnes mohou zájemci dokumenty zhlédnout v jihlavském kině Dukla.

Filmy pro festival pořadatelé vybírají především od Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují. Jedná se o vítězné a výběrové filmy tohoto mezinárodního festivalu se šestadvacetiletou tradicí. „Rádi bychom se však vyhnuli tomu, aby festival expediční kamera byl považován za horolezecký. Naopak, náš projekt se jmenuje expediční a doufáme, že takový i nadále bude," podotkla Kateřina Karlová z pořadatelského Klubu hedvábná stezka. „Jistě se zde objeví i horolezectví, ale své místo tu budou mít především filmy o dobrodružství. O cestě, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby. Někdy s notnou dávkou adrenalinu, jindy s pílí a neutuchající houževnatostí," řekla dále o dramaturgii festivalu.

Budou i přednášky

Promítané snímky tak tedy představí netradiční pohled na dobrodružné cestovatelské výpravy, horolezectví, paragliding, nebo třeba na nejlepší kajakáře světa. Mezi snímky bude například Zabijácká krása snímek, v němž se dva špičkoví paraglidisté Juraj Kleja a Dalibor Carbol pokouší doletět do základního tábora druhé nejvyšší hory světa K 2. Tahákem je i pokračování jednoho z úspěšných filmů minulých ročníků V kůži vlka po stopách Džingischána (2).

Fascinující je ale i třeba film Halo Effect, v němž nejlepší kajakáři světa, včetně našeho Jakuba Kajmana Šedivého, podnikají dvouměsíční cestu do skandinávských kajakářských mekk v Norsku a na Islandu. Kolem arktického polárního kruhu hledají nejen divoké peřeje a vodopády, které nikdy nebyly sjety, ale také nevšední momenty, kdy všechno jde perfektně a podle plánu. Jenže někdy stačí mrknutí oka a situace se změní o 180 stupňů.

Poněkud komornější atmosféru má český film Sandstone (Pískaři) představující unikátní lezeckou oblast. Filmem provázejí legendy místních skal, Bohumil sýkora a Tomáš Čada. Oba se nesmazatelně zapsali do historie pískovcového lezení.

Místní jihlavští pořadatelé ze společnosti Naboso slibují kromě zajímavých filmů také cestovatelské přednášky a další doprovodný program. Projekce se konají dnes od 18 do 22 hodin v kině Dukla (podrobný program na straně 8 v programu kin), základní vstupné je 120 korun a studenti, děti, členové spolku Naboso, členové Klubu hedvábná stezka 100 korun. Podrobnosti o filmech jsou také na www.hedvabnastezka.cz.

MARTIN MEJSTŘÍK