Kniha je tak napsaná přesně na míru pro pravé Třebíčany. Mnozí z nich v knize poznají sami sebe, své přátele a známé a při četbě se jim před očima budou odvíjet zákoutí města a vesnic v nejbližším okolí Třebíče, kde se knižní příběhy odehrávají.

„K napsání této knihy mě inspiroval článek, který se na podzim roku 2016 objevil v tisku. V Itálii oslavila 117. narozeniny tehdy nejstarší žena světa. V té době to byl poslední člověk na světě, který si do kolonky rok narození mohl napsat číslovku 18xx,“ říká Milan Krčmář.

„Ten text mě velmi zaujal. Jen tak čistě ze zajímavosti jsem si jej zkusil převést na české reálie. Co by si ta žena mohla pamatovat,“ dodává autor. A tak vznikly kapitoly, v nichž 117letá Marie Neumanová z Petrůvek a později z Třebíče vzpomíná na svá setkání s hrabětem z Valdštejna, se spisovatelem Karlem Čapkem, s Antonínem Kalinou i Janem Kubišem. Všechna tato setkání mohla během svého života zažít, aniž by se musela dostat dál, než dvacet kilometrů od Třebíče. Spisovatel ústy nejstarší ženy světa líčí i příběhy, o kterých před desítkami let mluvila celá Třebíč; hrůzné vraždy v Kohnově mlýně v dnešní ulici Na Potoce a leteckou tragédii, při které v Lorenzových sadech zahynul pilot Václav Peřina.

Naprostá většina postav, které jsou v knize jmenovány, existovala. Stejně jako existují lokality, v nichž se jednotlivé povídky odehrávají. Historické vzpomínky jsou proložené kapitolami ze současnosti. Vedlejší postavou knihy je totiž studentka Hanka, která si vyprávění staré paní zapisuje, aby z něj později mohla sestavit diplomovou práci. Aby vyprávění studentky Hanky o současné Třebíči bylo co nejautentičtější, zařadil autor do děje skutečné postavy svých známých a kamarádů. A zmínil i Třebíčský deník, ve kterém si jedna z postav luští křížovku.

Kniha je doplněna historickými fotografiemi, dobovými dokumenty a novinovými články. Jeden z nich dokumentuje pobyt Karla Čapka v Třebíči. Je z ranního vydání Lidových novin z neděle 4. října 1925: „Byl jsem tam jen tak půl hodiny; nemohu podrobně popsat toto město západních ševců, ale učiňme aspoň jednu zastávku: v kostele svatého Prokopa, který je veliký a starý a nese se jako koráb na vlně zámeckého vršku,“ napsal o Třebíči slavný spisovatel.

Knihu Žena z roku 1899 Milan Krčmář představí veřejnosti v pátek 23. března v 17.30 hodin v Městské knihovně v Třebíči. Knihu pokřtí někteří ze současných aktérů knižního děje.